بهره‌برداری از دستگاه‌های جدید در آزمایشگاه کروماتوگرافی و میکروسکوپی دانشگاه خوارزمی | نخبه ها
خدمات مرکز


بهره‌برداری از دستگاه‌های جدید در آزمایشگاه کروماتوگرافی و میکروسکوپی دانشگاه خوارزمی
news-image


ضمن اشاره به افتتاح آزمایشگاه‌های کروماتوگرافی و میکروسکوپی در دانشگاه خوارزمی که اسفندماه امسال صورت گرفت، از آغاز به کار دو دستگاه میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) و میکروسکوپ الکترونی روبش (SEM) در آزمایشگاه میکروسکوپی خبر داد و اضافه کرد: میکروسکوپ نیروی اتمی کاربرد گسترده‌­ای در زمینه توپوگرافی سطح و مطالعه نیروهای سطحی دارد. این دستگاه می‌تواند خواص مختلفی از نمونه، از جمله مورفولوژی هندسی، ناخالصی سطح و جنس نقاط مختلف سطح را اندازه‌­گیری کند. برخلاف اغلب روش‌­های بررسی خصوصیات سطح، این روش محدودیتی نسبت به نوع سطح و محیط ندارد و تمام نمونه‌­های پودری، آلی، غیر آلی و بیولوژیک با دستگاه قابل بررسی هستند.

وی گفت: میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) امکان بررسی خصوصیات سطح و ریز ساختار داخلی را در ابعاد میکرونی و نانومتری فراهم می‌آورد. میکروسکوپ الکترونی روبشی نصب شده در این آزمایشگاه ساخت کمپانی Zeiss آلمان است و دارای فیلامان LaB6 است. این میکروسکوپ الکترونی همچنین دارای دتکتور EDX است که امکان بررسی و آنالیز شیمیایی و ترکیب اجزای سطح را فراهم می‌کند.

 کلباسی، دستگاه­‌های موجود در آزمایشگاه کروماتوگرافی دانشگاه خوارزمی را دستگاه‌­های GC (Gas chromatography)، GC-Mass ، IMS، طیف­‌سنج تحرک یونی و نیز یک دستگاه HPLC برشمرد.

رییس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه خوارزمی در پایان به برخی کاربرد­های دستگاه‌­های موجود در آزمایشگاه کروماتوگرافی اشاره کرد و گفت: این دستگاه‌­ها در جداسازی، شناسایی، اندازه‌­گیری کمی مواد مختلف همچون مواد نفتی، دارویی و غذایی، اندازه‌­گیری سموم در مواد غذایی و ... کاربرد دارند.

منبع خبر:پارسی نیوز

خبر های دیگر
news-image
توقف پروژه های نیروگاه های خورشیدی با تلاطم ارز

در حالی که بنا به مصوبات دولت، دستگاه‌های دولتی باید بخشی از برق مورد نیاز خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین کنند ولی ...


news-image
شرکت دانش‌بنیان و هستۀ نخبگانی دو رکن توسعۀ منطقه‌ای هستند

پیله‌ور جهت‌دهی اجتماع نخبگان بومی به سمت تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان و توجه به هسته‌های نخبگانی را از ضروریات توسعۀ منطقه ...


news-image
ماسک هوشمند برای نجات جان معدنچیان از مرگ خاموش اختراع شد

ماسک هوشمند برای نجات جان معدنچیان از مرگ خاموش را دانش آموز دبیرستانی و با شرکت در دوره