نقش تغذیه و ورزش در افزایش قد کودکان | نخبه ها
خدمات مرکز


نقش تغذیه و ورزش در افزایش قد کودکان
news-image


محمد رحمانیان در گفت و گو با خبرنگار علم و فناوری در فارس گفت: منحنی رشد که در واقع شناسنامه سلامت کودک است به والدین کمک می کند تا بر اساس آن تغذیه و رشد کودک را کنترل نمایند، به صورت کلی اگر منحنی رشد کودک صعودی باشد، روند رشد او مطلوب است و در واقع نگرانی های والدین با بررسی این منحنی برطرف خواهد شد.

وی افزود: ثابت ماندن وزن فرزند در یک خط از منحنی بیانگر این مساله است که کودک دچار مشکل شده است، اگر منحنی وزن کودک نزولی باشد، بیانگر مشکل جدی تر است. منحنی رشد قدی در صورتیکه افقی و نزولی باشد، نشان‌دهنده این است که سوءتغذیه طولانی مدت برای کودک ایجاد شده است و باید توسط یک متخصص تغذیه یا پزشک اطفال بررسی شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم ادامه داد:  قد نهایی کودک وابسته به عوامل مختلفی مثل ارث ، میزان فعالیت بدنی، کیفیت برنامه غذایی و وضعیت سلامتی کودک است، که هیچکدام ازاین عوامل به تنهایی تعیین کننده قد نهایی كودك نمی باشد.

وی بیان کرد: اگر در خانواده ای قد پدر و مادر متوسط یا کوتاه است با تغذیه و ورزش مناسب بخصوص قبل از بلوغ، کودک می تواند قد بلند تری نسبت به پدر و مادر خود داشته باشد.

رحمانیان خاطرنشان کرد:  فعالیت بدنی منظم  روزانه  مثل پیاده روی ، دویدن ،دوچرخه سواری و شیوه زندگی سالم مانند استفاده از غذاهاي خانگي به جاي فست فود و غذاهاي رستوراني، تاثير بسياري در رشد قدي كودكان دارد.

وی با اشاره به اینکه مراجعه منظم به پزشک متخصص جهت ارزیابی رشد كودك را نبايد فراموش كرد، گفت: برنامه خواب منظم  و حداقل نیاز به ده تا دوازده ساعت خواب در بیست و چهار ساعت براي رشد قد كودكان ضروري است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم عنوان کرد: برنامه غذایی متعادل و متنوع  و مصرف غذاهاي پروتئين دار مانند گوشت و ماهي و همچنين ميان وعده هاي غني از پروتئين مثل آجيل ها و دانه هاي روغني تاثير خوبي در رشد قد كودكان دارد .  كودكان را بايد به مصرف روزانه ميوه و سبزيجات و دوري از شيريني تشويق كرد.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
تامین رله‌های پستی با کمک متخصصان داخلی

متخصصان داخلی با استفاده از توان و تخصص خود و برای اعتلای کشور، اقدام به تولید و طراحی رله های پستی کرده و نیاز داخلی کش ...


news-image
تحول در طراحی و ساخت تجهیزات نوری ایجاد شد

محققان گروه "اپتوژنتیک " پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی با حمایت ستاد علوم و فناوری‌های شناختی موفق به ساخت ...


news-image
امشب ایستگاه فضایی بین‌المللی را با چشم غیرمسلح ببینید

بنابر اعلام ناسا، ایرانی‌ها امشب می‌توانند ایستگاه بین‌المللی فضایی را ساعت 18:07