کتاب آمارنامه صنعت پویانمایی ایران تدوین شد | نخبه ها
خدمات مرکز


کتاب آمارنامه صنعت پویانمایی ایران تدوین شد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علیرغم سابقه طولانی فعالیت صنعت پویانمایی در کشور، متاسفانه تاکنون آمار و ارقام مناسبی از عملکرد و روندهای طی شده در دست نبوده است که مبنای توسعه قرار گیرد.

بر این اساس، ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی با توجه به نقش حمایتی خود در صنایع فرهنگی و خلاق، اقدام به جمع‌آوری آمار و ارقام این حوزه و گردآوری آمارنامه صنعت پویانمایی کشور در سال 1395 و راهاندازی وب‌سایت آمارنامه به نشانی animationstat.ir کرده است.

کتاب آمارنامه صنعت پویانمایی ایران با همکاری و همراهی موثر فعالان و ذینفعان صنعت پویانمایی متشکل از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مرکز پویانمایی صبا، شرکتهای خصوصی و سایر مجموعهها و نهادهای مرتبط تدوین شده است.

از مزایای تدوین آمارنامه می‌توان به آگاهی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی از پتانسیل‌ها و سودآوری این صنعت، ایجاد شاخص‌ها و معیارهای قابل اطمینان جهت تدوین و اجرای راهبردها، توسعه زیرساخت‌های آموزشی متناسب با روند و ظرفیت‌های موجود در صنعت، شناخت جامعه جهانی از پتانسیل‌های موجود و بالقوه در صنعت پویانمایی کشور، توسعه متناسب ظرفیت‌های اکران و شبکه‌های توزیع فیزیکی و دیجیتالی اشاره کرد.

در تدوین آمارنامه علاوه بر استخراج آمار و ارقام در دسترس، به دلیل عدم کفایت اطلاعات موجود، اقدام به انجام مطالعات میدانی و پرسشنامه‌ای شده است که این موضوع مورد استقبال کم‌نظیر فعالان این صنعت قرار گرفته است و نشان¬دهنده اهمیت والای آمارنامه در توسعه صنعت است. 

در این مطالعه با استفاده از پرسشنامه‌، پنح حوزه تولیدکنندگان، نشر و توزیع، اکران، آموزش، نمایش برخط‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

نکته حائز اهمیت این است که در بخش آمار تولید، با توجه به تعدد گروه‌ها و فعالیت‌های غیر رسمی افراد در این حوزه، در نظر گرفتن تمامی افراد امکان‌پذیر نبوده است و فقط شرکت‌های ثبت‌شده رسمی مد نظر قرار گرفته‌اند. 

از این‌رو ممکن است آمار و ارقام ارائه‌شده در این نسخه با واقعیت، به‌ویژه در بخش تولید پویانمایی کوتاه متفاوت باشد اما به دلیل آن‌که اطلاعات موثق، دقیق و قابل اطمینان از شرکت‌های غیررسمی در دسترس نیست، این موضوع اجتناب‌ناپذیر است.

کتاب فوق، نسخه اول آمارنامه صنعت پویانمایی کشور در سال 1395 است که به صورت سالانه به‌روزرسانی خواهد شد. امید است این کتاب، منبعی قابل استناد و موثر در روند رشد و توسعه صنعت پویانمایی کشور باشد.

منبع خبر:معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
درمان نوعی تومور مغزی به مطالعات پیش‌بالینی رسید

یک مطالعه انجام شده در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد نشان داده است که سلول‌های ایمنی مهندسی ژنتیک شده بدن انسان می‌توان ...


news-image
رسانه ها نقش مهمی درترویج علم دارند

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با اشاره به تغییر مفهوم ترویج علم در چهار دهه اخیر در جهان گفت: نهادهای غیردو ...


news-image
مواد پیشرفته در سیاست‌های علم و فناوری کشور چه جایگاهی دارد

مواد پیشرفته به عنوان یکی از محورهای اصلی در میان اولویت‌های منتخب سیاست