استیون هاوکینگ درگذشت | نخبه ها
خدمات مرکز


استیون هاوکینگ درگذشت
news-image


استیون ویلیام هاوکینگ (Stephen William Hawking) در 8 ژانویه 1942 به دنیا آمد. وی پس از پایان دبیرستان، تحصیلات خود را در دانشگاه آکسفورد آغاز کرد. هاوکینگ در جوانی به بیماری ALS مبتلا شد. در این بیماری، نورون های عصبی از بین رفته و دچار آسیب دیدگی شده و فرد مبتلا دچار فلج مرکزی و محیطی می شود.

پزشکان به هاوکینگ گفتند که نهایتا تا چند سال دیگر زنده خواهد ماند، اما او ناامید نشد و در سال  1965 ازدواج کرده و در شرایطی که علائم بیماری به طور کامل در وی ظاهر شده و راه رفتن بدون کمک عصا برای وی امکان پذیر نبود، دوره دکترای خود را در دانشگاه کمبریج به پایان رسانده و فعالیت های علمی خود را گسترش داد.

قرار بود این کیهان ‌شناس و فیزیکدان در آینده نزدیک با فضاپیمای ویرجین گالاکتیک به فضا برود. دانشمندان قصد داشتند برای نخستین بار تاثیرات وضعیت بیماری ALS در گرانش صفر و فضا را بررسی کنند.

آبان ماه امسال (96)، دانشگاه کمبریج در اقدامی ارزشمند و در راستای هفته دسترسی آزاد به منابع علمی، رساله دوره دکترای استیون هاوکینگ  را با موضوع ویژگی های گسترش جهان (Properties of expanding universe) به طور رایگان در اختیار عموم مردم قرار داد.

هاوکینگ، آلودگی و حماقت انسان را به عنوان بزرگ ترین تهدیدات بشریت عنوان کرده و درعین حال، هشدارهای متعددی در مورد استفاده از هوش مصنوعی در جنگ افزارها داده بود.

منبع خبر:سیناپرس

 

 

 

خبر های دیگر
news-image
واکسن‌شناسی معکوس روشی امیدبخش برای کشف واکسن های نوترکیب

ایمن سازی جانداران قرن ها است که انجام می شود و به طور کلی به عنوان مناسب ترین و مقرون به صرفه ترین روش برای کنترل بیمار ...


news-image
دستیابی به محل‌های قابل سکونت در فضا آسان می‌شود

استارشات ( ستارگان دستیابی به موفقیت )، پروژه‌ای است که محققان با استفاده از آن، به دنبال زیست و ادامه حیات


news-image
وام بلاعوض برای طرح های فناورانه

معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی با بیان اینکه طرح های فناورانه استانی حمایت می شوند، گفت: بسته های حمایتی ب ...