استیون هاوکینگ درگذشت | نخبه ها
خدمات مرکز


استیون هاوکینگ درگذشت
news-image


استیون ویلیام هاوکینگ (Stephen William Hawking) در 8 ژانویه 1942 به دنیا آمد. وی پس از پایان دبیرستان، تحصیلات خود را در دانشگاه آکسفورد آغاز کرد. هاوکینگ در جوانی به بیماری ALS مبتلا شد. در این بیماری، نورون های عصبی از بین رفته و دچار آسیب دیدگی شده و فرد مبتلا دچار فلج مرکزی و محیطی می شود.

پزشکان به هاوکینگ گفتند که نهایتا تا چند سال دیگر زنده خواهد ماند، اما او ناامید نشد و در سال  1965 ازدواج کرده و در شرایطی که علائم بیماری به طور کامل در وی ظاهر شده و راه رفتن بدون کمک عصا برای وی امکان پذیر نبود، دوره دکترای خود را در دانشگاه کمبریج به پایان رسانده و فعالیت های علمی خود را گسترش داد.

قرار بود این کیهان ‌شناس و فیزیکدان در آینده نزدیک با فضاپیمای ویرجین گالاکتیک به فضا برود. دانشمندان قصد داشتند برای نخستین بار تاثیرات وضعیت بیماری ALS در گرانش صفر و فضا را بررسی کنند.

آبان ماه امسال (96)، دانشگاه کمبریج در اقدامی ارزشمند و در راستای هفته دسترسی آزاد به منابع علمی، رساله دوره دکترای استیون هاوکینگ  را با موضوع ویژگی های گسترش جهان (Properties of expanding universe) به طور رایگان در اختیار عموم مردم قرار داد.

هاوکینگ، آلودگی و حماقت انسان را به عنوان بزرگ ترین تهدیدات بشریت عنوان کرده و درعین حال، هشدارهای متعددی در مورد استفاده از هوش مصنوعی در جنگ افزارها داده بود.

منبع خبر:سیناپرس

 

 

 

خبر های دیگر
news-image
تکنیک "رامان" به‌منظور مطالعه برهمکنش میان نور و ماده ارائه شد

اسپکترومتر رامان، دستگاهی جفت شده با فیبر نوری است، که قابلیت طیف گیری در محدود150- 4500 cm-1 را در کمتر از ثانیه دارد. ...


news-image
کاربرد معماری فناوری اطلاعات در سامانه‌های روشنایی چیست

تغییر از چشمه‌های نوری به سامانه‌های روشنایی، نیازمند تعامل نزدیک با صنعت میکروالکترونیک برای توسعه معماری جدید سامانه‌ه ...


news-image
رمزگشایی عملیاتی اکوسیستم فناوری و نوآوری صنعت خودرو

نخستین فروم بین‌المللی برنامه ملی آینده نگاری علم و فناوری در حوزه خودرو با عنوان "آینده صنعت خودرو؛ نوآوری‌ها و فناوری‌ ...