ساخت در پوش فیلتر روغن با قابلیت جلوگیری از آسیب موتور خودرو | نخبه ها
خدمات مرکز


ساخت در پوش فیلتر روغن با قابلیت جلوگیری از آسیب موتور خودرو
news-image


بهزاد کاملان مخترع قزوینی با حمایت سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان قزوین موفق به ساخت در پوش فیلتر روغن با قابلیت جلوگیری از آسیب موتور شده است.

کاملان در مورد مشکل در پوش‌های قدیمی اظهار کرد: در پوش‌های قدیمی فیلتر روغن از جنس پلاستیک بوده و بدلیل روش تولید آن که روش تزریق پلاستیک می باشد ، درسطح جدایش قالب ، رزوه و جاي اورینگ آن داراي پلیسه بوده که این امر باعث نشت روغن می گردد.

وی افزود: از دیگر عیوب این قاب این است که بدلیل اینکه این قاب بر روي یک قطعه آلومینیومی مونتاژمی گردد بدلیل اختلاف جنس و طبعا اختلاف ضریب انبساط حرارتی دچار مشکل آب بندي می گردند و معمولا در مدت کوتاهی دچار نشت روغن می گردد.
       
این مخترع قزوین اضافه کرد: معمولا در اثر بستن و یا باز کردن آن ، هنگام تعویض فیلتر روغن ،از محل آچار خورمی شکند.این قاب بایستی توسط آچار ترکمتر که توانایی محدود کردن گشتاور بستن را دارد با حداکثر گشتاور 30 نیوتن متر باید بسته شود .

کاملان تصریح کرد:متاسفانه بدلیل عدم آشنایی سرویس کاران و یا گران بودن این آچار و یا عدم وجود گسترده در بازار وعدم الزام سرویس کاران به استفاده از این آچار ، سرویس کاران هنگام بستن درپوش ، یا گشتاور اضافی به محل آچار خور درپوش اعمال می کنند و درپوش در موضع آچار خور می شکند.

 وی اذعان کرد: مشکل بعدي باز کردن درپوش شکسته شده  می باشد و یا اینکه به جهت داشتن نگرانی از شکستن درپوش با گشتاور کمتري آن را می بندند که این خود باعث نشت روغن شده و احتمال موتور سوزي زیاد می گردد .

این مخترع قزوینی درمعرفی محصول اختراعی درپوش خود گفت: در محصول و اختراع جدید  این در پوش فیلتر جنس قاب از پلاستیک به آلومینیوم با آلیاژ مخصوص تغییر کرده است. که استحکام و انتقال حرارت بهتر جهت خنک شدن روغن را به همراه دارد .و همچنین خنک شدن روغن باعث دوام بیشترروغن شده و عمر موتور را زیاد می کند .

 وی در ادامه به قابلیتها و مزایتهای درپوش فیلتر روغن اختراعی اشاره و  افزود: از دیگر مزیت های این درپوش تعبیه پره هایی براي انتقال حرارت بهتر، رزوه ها و جاي اورینگ تراشکاري شده بر روي تراش آچار خور توپر و نشکن .که کاملا گرد بوده و نشتی روغن را CNC  منتفی می نماید .

 کاملان در مورد مزایای دیگر این در پوش فیلتر روغن گفت: طراحی و تعبیه یک سوپاپ اطمینان جهت جلوگیري از موتور سوزي در حالتی که فیلتر کاغذي کثیف شده باشد و مانع رسیدن روغن کافی به موتور می گردد.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
شبیه سازی مجازی پدیده ای هولناک برای فرار آمریکا از نابودی

رویارویی قانون احتمالات و پدیده بی قانون زلزله


news-image
ساخت سپرمحافظتی حرارتی زمین در برابر خورشید

محققان در حال بررسی موضوع ساخت سپر محافظتی- حرارتی زمین در


news-image
نانو ماشین‌ها در بدن ما وجود دارند

در بدن موجودات زنده بیش از 10 هزار نانوماشین وجود دارد. نانوماشین‌ها، ماشین‌هایی هستند که با ویژگی‌ها و مشخصات نانومقیاس ...