دستگاه حرکت پسيو مداوم چند منظوره مفصل زانو طراحی و ساخت شد | نخبه ها
خدمات مرکز


دستگاه حرکت پسيو مداوم چند منظوره مفصل زانو طراحی و ساخت شد
news-image


یونس عظیمی مخترع جوان قزوینی موفق به طراحی و ساخت دستگاه هاي حرکت پسيو مداوم " Continuous Passive Motion Device با حمایت مرکز رشد و خلاقیت بسیج شد.

یونس عظیمی اظهار کرد: باتوجه به اینکه تعداد قابل ملاحظه ای از بیماران مراجعه کننده به مراکز فیزیوتراپی افرادی هستند که دچار ناراحتی و ضایعه در اندامهای حرکتی می باشند، ما را بر آن داشت تا با طراحی دستگاه های که مرتبط به این حیطه هستند بتوانیم کمکی در عرصه درمان انجام دهیم.

وی در مورد این دستگاه تصریح کرد: دستگاه هاي حرکت پسيو مداوم " Continuous Passive Motion Device " که معمولا با نام دستگاه هاي CPM خوانده مي شوند،جهت حفظ و بازگرداندن دامنه حرکتي مفاصل مورد استفاده قرار مي گيرند.

این مخترع ادامه داد:CPM از طريق تحريک ترميم بافت هاي مفصلي ، گردش مايع مفصلي و کاستن از ادم منطقه اي بهبودي را افزايش مي دهد، همچنين CPM از چسبندگي ،خشکي مفاصل ،کوتاهي ها و تخريب غضروف هاي مفصلي جلوگيري مي کند.

وی بیان کرد: اين وسيله بي نقص ترين دستگاه توانبخشي پس از عمل به خصوص براي مفصل زانو وبه ويژه پس از عمل(Total Knee Arthroplasty) و يا ترميم هاي ليگاماني در اين منطقه بوده است.

عظیمی افزود: براي اينکه يک CPM کارايي خوبي داشته باشد مي بايست بتواند عضو آسيب ديده را با شرايط زير حرکت دهد:در الگوي صحيح حرکتي _به شکل مداوم و با تکرار_ با يک سرعت حرکتي ثابت _ براي مدت زمان مشخص شده _ در دامنه حرکتي تعيين شده _طي کردن يک دامنه حرکتي يکسان در هر بار حرکت _ بايد يک کليد ايمني در دسترس براي خاموش کردن دستگاه موجود باشد.

این مخترع جوان قزوینی بیان کرد: طي درمان با CPM ناحيه مفصلي در دستگاه ايمن است و اين دستگاه برنامه ريزي مي شود تا مفصل را به شکل پسيو در دامنه از قبل تعيين شده ، با سرعت معين حرکت دهد. حرکات آرام و کنترل شده اند و بيمار به شکل اکتيو از نيروي عضلاني براي تحرک اندام استفاده نمي کند.

عظیمی در مورد استفاده این دستگاه تشریح کرد: CPM پس از عمل جراحي به منظور از بين بردن درد، افزايش گردش خون عمومي اندام، کاهش ادم، بهبودي وضعيت مفاصل غضروف هاي سينوويال ،تاخير ايجاد کردن در آتروفي عضله ،کاهش خشکي و جلوگيري از کوتاهي و چسبندگي مورد استفاده قرار مي گيرد.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
بهبود محیط کسب و کار لازمه جهش توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی‌ها است

به اعتقاد معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: برای ارتقای مناسب و بیش‌تر کشور در حوزه شاخص‌های جهانی نوآوری، باید تمامی ...


news-image
محصولات فناورانه نانو وارد بازار ایران و کره جنوبی می شود

مدیر کارگروه امور بین‌الملل ستاد توسعه فناوری نانو گفت: توانستیم کلوپی با کره جنوبی راه اندازی کنیم تا در نهایت محصولات ...


news-image
استفاده از سلول‌درمانی در درمان دیابت نوع یک

شواهد نشان داده است که استفاده از سلول‌های‌ بنیادی می‌تواند رویکردی امیدوار کننده را برای مشکلات اتوایمنی مربوط به دیابت ...