دریافت اطلاعات بیماری بدون نیاز به جراحی | نخبه ها
خدمات مرکز


دریافت اطلاعات بیماری بدون نیاز به جراحی
news-image


نانوفناوری در ارتباط با فناوری‌های زیستی می‌تواند فرصت شناخت درون کوچک‌ترین بخش‌های موجودات زنده را به ما عرضه کند. 


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علوم و فناوری نانو به ما کمک می کنند تا درک و فهم بهتری از زیست شناسی و سامانه های زیستی داشته باشیم، زیرا تجهیزات مقیاس نانو این فرصت را برای ما فراهم می کنند که ببینیم درون یک سلول زنده و یا درون بخش های کوچکی از یک سلول چه اتفاقاتی می افتد. تجهیزات مقیاس نانو می توانند ساختارهای زیستی نانومتری را از لحاظ شیمیایی، الکتریکی و مکانیکی بررسی کنند.

سیستم های زیستی درون سلولی، با بازدهی بسیار بالایی وظیفه خود را انجام می دهند. آن ها مواد غذایی را تحویل می گیرند، آن ها را تا محل مصرف حمل می کنند، مواد هضم شده را بسته بندی می کنند و به خارج از سلول می فرستند. این اجزا اطلاعات را ذخیره سازی کرده و ساختارهای جدیدی می سازند. همه این بخش ها به طور دائم، تعمیر می شوند و اگر بی مصرف شده باشند، بازیافت می شوند. 
در بدن موجودات زنده بیش از 10 هزار نانوماشین وجود دارد. این اجزا، واقعا نانوماشین هستند؛ چرا که هر یک با ویژگی ها و مشخصات نانومقیاس ساخته شده اند، هر اتم دقیقا جانمایی شده و به اتم مجاورش متصل شده است. بسیاری از این نانوماشین ها پس از جداسازی و تخلیص، همچنان به فعالیت های خود در اندازه های اتمی ادامه می دهند.

بعد از گذشت میلیون ها سال از تکامل، عملکرد و بازدهی «ماشین های زیستی» بسیار بالاتر از همتاهای صنعتی خود است. به همین دلیل فناوری نانو به دنبال آن است که به طور مستقیم یا غیر مستقیم از سامانه های زیستی برای کاربردهای صنعتی استفاده کند. در مقابل، خصوصیات منحصر به فرد فناوری نانو، فرصت های جدیدی را برای فناوی زیستی و حوزه پزشكي ایجاد می کند. ابزارهای کوچک نانومقیاس، سلول ها و اجزای کوچک درون سلولی را در دسترس قرار می دهند. 
به عنوان مثال، فناوری نانو می تواند آزمایشگاه کوچکی بسازد که با عنوان «آزمایشگاه روی تراشه» شناخته می شوند. این آزمایشگاه می تواند افراد را با سرعت معاینه کند و با وارد شدن به جریان خون، اطلاعات مربوط به بیماری های خاص را به صورت بی سیم و بدون نیاز به جراحی دریافت کند.
در همین راستا ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به‌منظور هرچه بیشتر فناوری‌های نانویی در ایران فعالیت دارد.

منبع خبر:معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
ژاپنی‌ها به داد آلودگی‌های تهران می‌رسند

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در مهرماه سال جاری با شرکت جایکا (آژانس بین‌المللی همکاری‌های ژاپن)


news-image
تامین نیاز صنایع به پلیمرهای مهندسی و تقویت شده به همت یک شرکت دانش‌بنیان داخلی

یک شرکت دانش بنیان داخلی در سال 79 با راه اندازی یک کارگاه کوچک تولیدی و خریداری یک خط تولید پلیمرهای مهندسی تقویت شده ا ...


news-image
توسعه فناوری‌های حوزه آب در اولویت قرار می‌گیرد

در نخستین جلسه هم‌اندیشی ستاد «توسعه زیست‌فناوری»، «نانو» و «آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست» معاونت علمی بر اولویت قرار ...