بیماری‌ها با بررسی سوخت و سازسلولی به موقع تشخیص داده می‌شود | نخبه ها
خدمات مرکز


بیماری‌ها با بررسی سوخت و سازسلولی به موقع تشخیص داده می‌شود
news-image


محققان دانشگاهی،  با استفاده از فناوری لیزر یک ابزار اپتیکی جدید ساختند که امکان بررسی سوخت و ساز (متابولیسم) را در سطح زیر سلولی بدون نیاز به تحریک سلول‌ها با استفاده از عامل کنتراست یا آسیب زدن به آن‌ها، فراهم می‌کند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تغییرات متابولیک در سلول‌ها در مراحل اولیه بیماری رخ می‌دهد. اما از آنجاکه معمولاً بیماری‌ها پس از آسیب رساندن به بدن تشخیص داده می‌شوند، در اغلب موارد اطلاعات کافی درباره این تغییرات متابولیک در دست نیست،  این شیوه بر اساس درخشش فلوروسنس دو کوآنزیم مهم به نام‌های NASH و FAD در هنگام تحریک با لیزر طراحی شده است. 
کوآنزیم‌ها اجزای غیرپروتئینی و ترکیبات آلی برخی از آنزیم‌ها هستند که با پیوندهای قوی به قسمت پروتئینی آنزیم متصل می‌شوند. کوآنزیم‌های Fad و NADH در بسیاری از فرآیندهای متابولیک سلولی نقش دارند.

محققان در این روش سه پارامتر شامل نسبت FAD به NADH، میزان کاهش درخشش فلورسنس NADH و نحوه ساماندهی میتوکندری‌ها بر اساس توزیع مکانی NADH در یک سلول را مورد توجه قرار می‌دهند.
این سه پارامتر امکان تشخیص دقیق و منحصربه فرد علایم متابولیک مربوط به سلامت یا اختلال در عملکرد سلول‌ها را فراهم می‌کند.

محققان با استفاده از این ابزار توانستند آثار متابولیک خاص دیابت، سرطان، بیماری‌های قلبی و بیماری‌های نوروژنیک را تشخیص دهند.گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است.  
بر اساس این گزارش، ستاد توسعه فناوری‌های لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی، با رویکرد شکل‌دهی به بازار لیزر، جهت‌دهی به سامانه‌ای از عرضه‌کنندگان و همچنین تأمین و تخصیص منابع و مشروعیت بخشی به فناوری لیزر فوتونیک و ساختارهای میکرونی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشغول به کار است.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
پژوهشکده‌ باستان شناسی از انجام نقشه باستان‌شناسی کشور منع شد

جامعه‌ی باستان‌شناسی ایران در نامه‌ای به منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخواست های خود را اعلام کردند.


news-image
آلایندهﻫﺎی نفتی را با گیاهان حذف کنیم

محققان کشور با انجام پژوهشی مطالعه نقش گياه و ترشحات ريشه بر روي تحرك و قابليت دسترسي زيستي آلايندهﻫﺎي نفتي در خاك و تسر ...


news-image
ابزاری برای ارزیابی روان‌شناختی ناباروری

محققین ایرانی در مطالعه‌ای پژوهشی که نشریه بین‌المللی جهاد دانشگاهی، IJFS به انتشار نتایج آن پرداخته است، به شرح فعالیت ...