رقابت‌پذیری صنعت کفش ایران با فناوری نانو | نخبه ها
خدمات مرکز


رقابت‌پذیری صنعت کفش ایران با فناوری نانو
news-image


مدیر کارگروه صنعت و بازار ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی در مراسم رونمایی از دستگاه صنعتی آبگریز کننده پلاسما دژ، تمام صنایع را موثر از نانو دانست و گفت: کار در حوزه فناوری نانو، مدل جدیدی از توسعه فناوری است که نگاه‌های نو و رویکردهای جدید می‌طلبد.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رضا اسدی‌فرد مدیر کارگروه صنعت و بازار ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی ضمن ابراز خرسندی از رونمایی و قرارداد فروش دستگاه پلاسما دژ گفت: در صنعت، هیچ حوزه‌ای نیست که فناوری نانو در آن کارآمد نباشد. کار در حوزه فناوری نانو، مدل جدیدی از توسعه فناوری است که نگاه‌های نو و رویکردهای جدید می‌طلبد. 
وی ادامه داد: در اکثر صنایع،  هیچگاه کشورهای خارجی آخرین نسل تجهیزات خود را در اختیار کشورهای دیگر به‌خصوص ایران در شرایط فعلی، قرار نمی‌دهند. از آنجا که صنعت، مفهوم فناوری را در قالب تجهیزات در نظر می‌گیرد، فناوران کشور و ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی به ساخت و تولید تجهیزات صنعتی توجه ویژه دارند. 
به گفته اسدی فرد، ساخت دستگاه صنعتی پوشش‌دهی پلاسمای سرد برای کاربرد در ضد آب کردن کفش در سطح جهان تنها توسط دو شرکت اروپایی انجام گرفته و دستگاه پلاسما دژ در آسیا و منطقه اولین از نوع خود است.
علی لشکری دبیر کل جامعه مدیران و متخصصین صنعت کفش ایران نیز در این مراسم با تاکید بر استفاده از فناوری‌های نو در صنعت گفت: در شرایطی که برخی از صنایع حتی در روزهای آخر سال در رکود به سر می‌برند، رونمایی این دستگاه نویدبخش دریچه‌های جدیدی در اقتصاد کشور است. رکود حاصل ناشی از رکود دستگا‌ه‌ها و مشکلات رایج صنعت است که منجر به بازدهی کم، عقب ماندگی و سهم کم تولیدکنندگان داخلی هم از بازارهای داخلی و هم خارجی شده است. 
وی ادامه داد: از سوی دیگر، ذائقه بسیاری از مردم در دنیا به‌خصوص نسل جدید متوجه سلامتی و راحتی مطابق با استانداردهای جهانی است. توجه به این سلیقه همگام با کیفیت و قیمت تمام شده ورود فناوران و جامعه علمی کشور را می‌طلبد از این رو فناوری‌های نو همانند فناوری نانو رقابت‌ در عرصه بین‌المللی را برای ما به ارمغان خواهد داشت.
در بخش بعدی این رونمایی محمد قربانی، عضو هیات مدیره شرکت تولیدی کفش سپنتا ابراز امیدواری کرد: آنچه از اهداف شرکت سپنتا بوده است تولید محصول با ارزش افزوده بالا در داخل کشور و صادرات این محصولات به دیگر کشورها است. ویژگی آب گریزی در کفش از اولین قدم‌ها در این صنعت خواهد بود و به زودی شاهد تحولی بزرگ در این عرصه خواهیم بود. 
به گفته وی، رقابت با نام‌های آشنای بازارهای خارجی از این منظر دور از دسترس نخواهد بود زیرا که در حال حاضر تنها دو کشور بلژیک و انگلستان دارای این فناوری در صنایع پوشاک و منسوجات هستند.
در مراسم رونمایی از این دستگاه صنعتی آبگریز کننده در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران علاوه بر عقد قرارداد فروش این دستگاه میان شرکت بسا فن آوران نصیر و شرکت تولیدی کفش سپنتا، گواهی‌نامه نانومقیاس به این شرکت تولیدی کفش اهدا شد. همچنین عرضه این کفش‌های ضدآب به بازار در روزهای آتی از سوی این شرکت آغاز خواهد شد.
مراسم رونمایی از دستگاه صنعتی پلاسما دژ برای ایجاد ویژگی آب‌گریزی در کفش در مرکز تجاری‌سازی نانو فناوری کاربردی ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ برگزار شد. این مراسم با حضور علی لشکری عضو هیات مدیره و دبیر کل جامعه مدیران و متخصصین صنعت کفش ایران، رضا اسدی‌فرد مدیر کارگروه صنعت و بازار ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی، تیم فناور سازنده دستگاه از شرکت بسا‌ فن آوران نصیر و اعضاء شرکت تولیدی کفش سپنتا بود.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
آغاز مرحله انتخاب آثار ارسالی "ایران ساخت"

به گزارش ستاد خبری دومین جشنواره ملی، فرهنگی و هنری ایران ساخت، با پایان یافتن مهلت ارسال آثار به دومین جشنواره "ایران س ...


news-image
تکنولوژی با طعم شکلات و شیرینی/پرینتر سه بعدی مواد غذایی ساخته شد

جوان مبتکر شهرکردی پرینتر سه بعدی مواد غذایی ساخته است


news-image
تنها ده دقیقه خواب برای به یادآوردن مطالب مهم کافی است

تنها ۱۰ دقیقه خواب کوتاه باعث می‌شود تا جزییات چیزی که یاد گرفته‌ایم را به‌ خوبی به خاطر بیاوریم