پروژه‌های طراحی مدارهای واسط مغز و ماشین برای توانبخشی بیماران اجرایی می‌شود | نخبه ها
خدمات مرکز


پروژه‌های طراحی مدارهای واسط مغز و ماشین برای توانبخشی بیماران اجرایی می‌شود
news-image


به منظور توانبخشی بیماران و درمان برخی از بیماری‌های مرتبط با حوزه علوم شناختی، ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی از اجرای پروژه‌های مرتبط با طراحی مدارهای واسط مغز و ماشین بطور همه جانبه حمایت می‌کند.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمد حسین مقامی مسئول کارگروه ایمپلنت مغزی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی اظهار کرد: واسط مغز و ماشین به سامانه ای گفته می شود که با کمک آن می توان با دریافت سیگنال های قشر حرکتی مغز فرد و تشخیص اراده وی، یک بازوی رباتیک را بدون استفاده از اعضای بدن به حرکت در آورد.
مقامی ادامه داد: با ساخت و آزمایش موفقیت آمیز گونه های ساده و ابتدایی واسط های "مغز – ماشین"، کارایی این گونه سامانه ها در موارد گوناگون عمومی و تخصصی روشن شده است، بطوری که از این ابزارهای می توان در بخش های پژوهشی از جمله درحوزه هایی از جمله علوم شناختی برای مقابله با بسیاری از ناهنجاری های شناختی مانند اختلال توجه، درمان برخی بیماری های شناختی مانند اوتیسم و گونه هایی از روش های آموزشی برای تقویت یادگیری، توجه و حافظه استفاده شود.
وی همچنین عنوان کرد: واسط های مغز و ماشین ابزارهایی توانمند برای کمک به افرادی که از ناتوان های شناختی یا حرکتی رنج می برند، به حساب می آیند و به کمک این ابزارها، بیماران یا افراد ناتوان می توانند بر بخشی از مشکلات و محدودیت های خود غلبه کرده و تا حدودی به زندگی عادی خود بازگردند.
به گفته مقامی، امروزه در جنبه های مختلف زندگی و حوزه های گوناگون فعالیت فردی و اجتماعی شاهد طیفی از کاربردهای جدید واسط های مغز - ماشین هستیم که هدف بسیاری از آن ها توانبخشی بیماران است. به گفته دکتر مقامی ، واسط مغز ماشین ارتباط متقابل و بازخوردی میان مغز و ماشین و نیز ثبت سیگنال های عصبی برای تحریک عصبی را فراهم می کند. سیستم عصبی یکی از نا شناخته ترین و پیچیده ترین قسمت های بدن است و درمان بیماری های مرتبط با سیستم عصبی از دشوارترین معالجات پزشکی به حساب می آید.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
تولید کفش هایی از پلاستیک های بازیافتی

شرکت پوشاک آلمانی "آدیداس"(Adidas) اعلام کرده است که تا سال 2024 تمام کفش‌های خود را تنها با استفاده از پلاستیک‌های بازی ...


news-image
دردسری جدید برای کارآفرین بزرگ

اختراع ایلان ماسک ممنوع میشود؟


news-image
رشد ثبت پتنت بین‌المللی مخترعان ایرانی

مدیر کانون پتنت معاونت علمی از ارتقاء رتبه ایران در ثبت بین‌المللی پتنت خبر داد