هوش مصنوعی در مراکز درمانی | نخبه ها
خدمات مرکز


هوش مصنوعی در مراکز درمانی
news-image


امروزه با پیشرفت فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، شاهد حضور هر چه بیشتر این فناوری در زندگی انسان هستیم. در این میان ورود هوش مصنوعی به دنیای پزشکی با چالش‌های زیادی روبه‌رو بوده و درعین‌حال فواید متعددی را نیز دارد.
دورترین سفرها از نخستین گام‌ها شروع می‌شود و داستان دستیابی به امکانات و شرایط بهتر در دنیای درمان و مراقبت پزشکی نیز از این قاعده مستثنا نیست. گام‌ها باید در پی یکدیگر برداشته‌شده و هر پژوهش به‌مانند یک گام در مسیر فوق محسوب می‌شود که انباشته‌شده و ما را هزاران کیلومتر از نقطه شروع به‌پیش می‌برد.
.
داستان هوش مصنوعی و کاربرد آن در پزشکی به‌نوعی پیش می‌رود که در آن شکست‌های بزرگ بیش از موفقیت‌های کوچک بوده و توجه به این شکست‌ها نیز متعاقباً بیشتر است. البته باید توجه داشت که این دستاوردهای محدود و هرچند کوچک در این حوزه، قادر به ‌پیشبرد هوش مصنوعی در پزشکی شده و علاوه بر تکرار نوآوری‌ها به‌بهبود شرایط بیماران و تجربه مثبت آن‌ها  نیز کمک کند. در این یادداشت به معرفی برخی دستاوردهای این حوزه می‌پردازیم:

تشخیص بیماری‌ها و تصویربرداری به کمک کامپیوتر

هوش مصنوعی شاهد برخی از پیشرفت‌های اولیه خود درزمینهٔ مراقبت‌های بهداشتی در ارزیابی خودکار و تشخیص از تصاویر پزشکی مانند  ام آر آی، تصویربرداری سی‌تی‌اسکن و تصاویر آسیب‌شناختی بوده است. پیشرفت در فنّاوری‌های تصویربرداری و افزایش شیوع بیماری‌های مزمن و انواع سرطان باعث شده است تا  استفاده از داده‌های تصویری برای تشخیص زودهنگام  بیماری‌ها افزایش پیدا کند. الگوریتم‌های تجزیه‌وتحلیل این تصاویر توسط هوش مصنوعی، نشان‌دهنده دقت قابل‌توجهی است که از بهترین رادیولوژیست‌ها  نیز در تشخیص برخی سرطان‌ها مانند سرطان پستان بهتر عمل می‌کند. علاوه بر این، در حوزه استفاده از هوش مصنوعی نتایج قابل‌توجهی در پیش‌بینی خطر بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری‌های مرتبط با کبد به‌دست‌آمده است.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
ایجاد شتاب‌دهنده‌ها تولید داروهای زیستی در کشور را تسریع می‌کند

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی بیان کرد: در حوزه زیست فناوری ایجاد شتاب دهنده های جدید باعث تسریع در تولیدات دا ...


news-image
13 بازی اندرویدی در حوزه زیست‌فناوری تولید شد

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی با هدف ترویج مفاهیم مربوط به حوزه زیست فناوری در جامعه از تولید بازی های رایانه ای زی ...


news-image
دنیایی از امکانات با کارت ملی هوشمند

سازمان ثبت‌احوال به‌تازگی اقدام به رونمایی از یکی از قابلیت‌های جدید