هوش مصنوعی در مراکز درمانی | نخبه ها
خدمات مرکز


هوش مصنوعی در مراکز درمانی
news-image


امروزه با پیشرفت فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، شاهد حضور هر چه بیشتر این فناوری در زندگی انسان هستیم. در این میان ورود هوش مصنوعی به دنیای پزشکی با چالش‌های زیادی روبه‌رو بوده و درعین‌حال فواید متعددی را نیز دارد.
دورترین سفرها از نخستین گام‌ها شروع می‌شود و داستان دستیابی به امکانات و شرایط بهتر در دنیای درمان و مراقبت پزشکی نیز از این قاعده مستثنا نیست. گام‌ها باید در پی یکدیگر برداشته‌شده و هر پژوهش به‌مانند یک گام در مسیر فوق محسوب می‌شود که انباشته‌شده و ما را هزاران کیلومتر از نقطه شروع به‌پیش می‌برد.
.
داستان هوش مصنوعی و کاربرد آن در پزشکی به‌نوعی پیش می‌رود که در آن شکست‌های بزرگ بیش از موفقیت‌های کوچک بوده و توجه به این شکست‌ها نیز متعاقباً بیشتر است. البته باید توجه داشت که این دستاوردهای محدود و هرچند کوچک در این حوزه، قادر به ‌پیشبرد هوش مصنوعی در پزشکی شده و علاوه بر تکرار نوآوری‌ها به‌بهبود شرایط بیماران و تجربه مثبت آن‌ها  نیز کمک کند. در این یادداشت به معرفی برخی دستاوردهای این حوزه می‌پردازیم:

تشخیص بیماری‌ها و تصویربرداری به کمک کامپیوتر

هوش مصنوعی شاهد برخی از پیشرفت‌های اولیه خود درزمینهٔ مراقبت‌های بهداشتی در ارزیابی خودکار و تشخیص از تصاویر پزشکی مانند  ام آر آی، تصویربرداری سی‌تی‌اسکن و تصاویر آسیب‌شناختی بوده است. پیشرفت در فنّاوری‌های تصویربرداری و افزایش شیوع بیماری‌های مزمن و انواع سرطان باعث شده است تا  استفاده از داده‌های تصویری برای تشخیص زودهنگام  بیماری‌ها افزایش پیدا کند. الگوریتم‌های تجزیه‌وتحلیل این تصاویر توسط هوش مصنوعی، نشان‌دهنده دقت قابل‌توجهی است که از بهترین رادیولوژیست‌ها  نیز در تشخیص برخی سرطان‌ها مانند سرطان پستان بهتر عمل می‌کند. علاوه بر این، در حوزه استفاده از هوش مصنوعی نتایج قابل‌توجهی در پیش‌بینی خطر بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری‌های مرتبط با کبد به‌دست‌آمده است.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
نانوشوینده خودرو بامنشا گیاهی ساخته شد

مخترعان ایرانی موفق به ساخت نانوشوینده خودرو غیر الکلی شدند که با این نوع شوینده، امکان شست و شوی کامل


news-image
ساخت تجهیزات نوین نوری برای بکارگیری تکنیک اپتوژنتیک در مطالعات مغز

ساخت و توسعه تجهیزات نوین نوری برای بکارگیری تکنیک اپتوژنتیک در مطالعات مغز با حمایت ستادتوسعه علوم و فناوری های شناختی ...


news-image
ایده‌های ارزش آفرین و نوآورانه معدن و صنایع معدنی حمایت می‎شود

جشنواره ایده‌های ارزش آفرین معدن و صنایع معدنی 23 و 24 تیر ماه سال جاری برای حمایت از ایده‌های نوآورانه برگزار می‌شود.