جداسازی مایعات با استفاده از لیزر امکان‌پذیر شد | نخبه ها
خدمات مرکز


جداسازی مایعات با استفاده از لیزر امکان‌پذیر شد
news-image


محققان در بخش لیزر، موفق شدند ضمن ایجاد فازهای مختلف، دو مایع ترکیب‌شده را جدا کنند، دستاورد آن‌ها می‌تواند به ابداع روش‌های جدیدی برای دست‌کاری مواد و ساخت کریستال‌هایی برای صنعت منجر شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان فعال در حوزه لیزر، در مجله Nature Chemistry رویکرد جدیدی را برای جداسازی و ایجاد فازهای جدید با استفاده از لیزر ارائه دادند، در این رویکرد جدید، از لیزر برای مهار نوسانات مرتبط با یک نقطه به‌اصطلاح بحرانی و سوق دادن این سیستم به سمت فازهای مختلف استفاده می‌شود.

پروفسور کالاس و این از دانشگاه گلاسگو که این رویکرد را طراحی و ابداع کرده است، گفت: ما در آزمایش‌ها از مخلوط ساده دو مایع و یک دیود لیزر نسبتاً کم قدرت برای بیرون کشیدن یکی از این دو مایع از مخلوط استفاده کردیم. این کار اندکی شبیه ریختن مقداری شیر درون یک فنجان چای و بعد جدا کردن شیراز چای با استفاده از یک لیزر است.

محققان این موفقیت را اولین گام به سمت درک کامل نقش نوسانات مهم در تشکیل هسته کریستال عنوان کردند و گفتند: هدف ما دستیابی به توانایی کنترل کامل هسته‌زایی ازجمله نوع کریستالی است که تولید می‌شود.

در علم و فناوری تولید کریستال حائز اهمیت است زیرا ازجمله در کامپیوترها، تلفن‌ها، داروها، رنگ‌ها، لامپ‌ها و سلول‌های خورشیدی کاربرد دارد.

اما موضوع مهم، تولید نوع درست کریستال است. در حال حاضر کنترل کامل فرآیندهای ساخت کریستال میسر نیست و این کار می‌تواند به مشکلات هزینه‌ساز در صنعت منجر شود.
بر اساس این گزارش، ستاد توسعه فناوری‌های لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی، با رویکرد شکل‌دهی به بازار لیزر، جهت‌دهی به سامانه‌ای از عرضه‌کنندگان و همچنین تأمین و تخصیص منابع و مشروعیت بخشی به فناوری لیزر فوتونیک و ساختارهای میکرونی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشغول به کار است.

منبع خبر: معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
شاخص جدید الزویر برای تعیین کیفیت علمی مجلات به اندازه ایمپکت فکتور اعتبار دارد

زمان جایگزینی IF نزدیک است


news-image
میدان دادن به بخش خصوصی راهکار تولید فناوری از پژوهش‌های کاربردی

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری گفت: شکوفایی خروجی نیروی انسانی در تولید فناوری با ایجاد محیط مساعد کسب و کار محقق می‌شو ...


news-image
کدام بهتر است، رژیم چربی یا کربوهیدرات؟

از دیرباز بحث‌های فراوانی درباره مؤثرتر بودن رژیم‌های غذایی مختلف بین متخصصان تغذیه وجود داشته و مشخص نیست که کدام رژیم ...