تلاش برای رسیدن به زبان مشترک در گلخانه های دریایی | نخبه ها
خدمات مرکز


تلاش برای رسیدن به زبان مشترک در گلخانه های دریایی
news-image


 ستاد توسعه فناوری های آب، خاک، خشکسالی و محیط زیست معاونت علمی، دومین نشست تخصصی چشم انداز استفاده از گلخانه های دریایی با هدف تامین امنیت غذایی در سواحل خلیج فارس و دریای عمان و درک وضعیت موجود استفاده از این فناوری را برگزار کرد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی، دومین نشست تخصصی چشم انداز استفاده از گلخانه های دریایی در حاشیه سومین همایش ملی مدیریت آب در مزرعه در موسسه تحقیقات خاک و آب برگزار شد. هدف از برگزاری این نشست دست یابی به ادبیات و فهم مشترک از تعاریف حوزه گلخانه های دریایی و مشخص شدن خط مشی برای توسعه فناوری های مورد نیاز در کشور است.

این نشست با حضور علی اصغر اعلم الهدی دبیر کارگروه آب ستاد توسعه فناوری آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی، جهانگیر پرهمت عضو شورای اجرایی ستاد، حسین دهقانی سانیج عضو کارگروه این ستاد، اعضا هسته توسعه فناوری گلخانه دریایی ستاد، متخصصین و چند شرکت بخش خصوصی فعال در این عرصه برگزار شد.

جهانگیر پرهمت عضو شورای ستاد توسعه فناوری آب، فرسایش، خشکسالی و محیط زیست معاونت علمی در این نشست اهداف مد نظر برای توسعه گلخانه های دریایی در کشور را شرح داد و گفت: تولید، توسعه و ارتقای فناوری ارزان، توسعه فناوری چند منظوره، توسعه فناوری مورد نیاز در بهینه سازی مصرف آب، انرژی و هزینه های تولید محصول و همچنین ارتقاء روش ها و فناوری های کاهش عوارض زیست محیطی از اهداف مهم ستاد توسعه فناوریهای آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست است.

علی اصغر اعلم الهدی دبیر کارگروه آب ستاد توسعه فناوری آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی نیز بیان کرد: استفاده از فناوری‌های گلخانه دریایی بسیار محدود و ابتدایی می باشد. مطلوبست با جمع آوری داده ها و جزئیات فنی موجود و تحلیل آنها، نقشه راه روشنی، برای فناوری های مورد نیاز توسعه و تجاری سازی گلخانه‌های دریایی ترسیم کنیم.  

نوعی از گلخانه‌ها هستند که از شرایط محیطی متداول عمدتا در مناطق سردسیر کاربرد دارند و شرایط دما و رطوبت طوری فراهم می شود تا با شرایط محیطی متناسب شود. در صورتیکه گلخانه های دریایی در مناطق گرم و بسیار گرم که عمدتا در حاشیه سواحل دریا و اقیانوس ها هستند احداث می شوند. در این نوع گلخانه از آب شور دریا برای خنک سازی و تامین بخشی از آب مورد نیاز استفاده می‌شود.   

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
طراح هوشمند به بازار آمد

مخترع جوان خوزستانی توانست با کمک هوش مصنوعی دستگاه "طراح هوشمند" ایرانی را بسازد


news-image
استانداردهای ملی و بین‌المللی هوافضا به شرکت‌های دانش‌بنیان معرفی می‌شود

کارگروه توسعه استاندارد ستاد توسعه صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی استانداردهای ملی و بین‌المللی هوافضا را ...


news-image
ماندگاری نیروی انسانی خلاق کرمانشاه در گروی توسعه الگوهای بومی کسب و کار است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: برای ماندگاری نیروی انسانی جوان و خلاق کشور باید باور عمومی جامعه به ضرورت حفظ آنان ...