ساخت اولین شهر سلول کشور در دانشگاه خوارزمی آغاز شد | نخبه ها
خدمات مرکز


ساخت اولین شهر سلول کشور در دانشگاه خوارزمی آغاز شد
news-image


شهر سلول دانشگاه خوارزمی که نخستین شهر سلول ایران محسوب می‌شود، با هدف متمرکز شدن شتاب‌دهنده‌ها، مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور در حوزه سلول‌های بنیادی، مهندسی بافت و پزشکی بازساختی تاسیس و آغاز شده است.
دکتر سبحان‌اللهی، رییس دانشگاه خوارزمی در مراسم آغاز عملیات اجرایی ساخت اولین شهر سلول کشور در دانشگاه خوارزمی ضمن معرفی این دانشگاه، اظهار کرد: این یک روز تاریخی و نقطه عطفی برای دانشگاه خوارزمی به شمار می‌­رود، زیرا دانشگاه به نسل چهارم دانشگاه‌ها قدم می‌­گذارد. همچنین برای اولین بار صنعت و بخش خصوصی در دل دانشگاه شروع به فعالیت خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: تاریخچه دانشگاه سبقه تاریخی و بین‌المللی دارد، این دانشگاه با سابقه یکصدساله در نظام آموزشی کشور بعنوان اولین دانشگاهی است که ریاضیات جدید را وارد کشور کرده است. دانشگاه خوارزمی با بیش از 13 هزار دانشجو و 500 عضو هیات علمی در دو سایت تهران و کرج فعالیت می‌کند.

دکتر حمیدیه، دبیر ستاد علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی، با اشاره به اینکه تولید محصولات بنیادی تنها به پزشکی مربوط نیست و در رشته‌­های مختلف مهندسی نیز کاربرد دارد، بیان کرد: سلول­‌های بنیادی در پوست، سلول‌­های ریوی و دیگر حوزه‌های سلامت انسان کاربرد روزافزون دارد.

وی مهمترین هدف شهر سلول را درمان بیماری‌­های صعب‌العلاج اعلام کرد و گفت: سلول‌های بنیادین برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شود، امید داریم بتوانیم در راستای درمان این بیماری‌ها اقدام کنیم.

دکتر محمدعلی زاهد، رییس شهر سلول دانشگاه خوارزمی نیز گفت: شهر سلولی با هدف پژوهش و خدمات در زمینه سلول­‌های بنیادی و پزشکی زیرساختی ایجاد می‌­شود.

زاهد در ادامه با بیان اینکه پروژه ساخت اولین شهر سلول کشور با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم و با استفاده از بهترین پزشکان و محققان کشور انجام می‌شود، افزود: پزشکی بازساختی شاخه‌ای از علم پزشکی است که هدف آن ترمیم یا احیای بافت و اندام آسیب دیده است که شاخه‌های مختلفی دارد که می‌توان در این بخش از سلول‌های شخص بیمار، مهندسی بافت، استفاده از بافت‌های نوترکیب، سلول‌های غیر خودی، ژن درمانی و... استفاده کرد.

دکتر امیرخانی، دبیر شورای راهبردی ستاد سلول‌های بنیادی کشور تصریح کرد: علوم و فناوری سلول‌های بنیادی در جهان پیشرفت فراوانی داشته و جزو دانش‌های مهم و موثر در حوزه‌های مختلف محسوب می‌شود.

وی افزود: با در نظر داشتن رشد تصاعدی دانش‌های بنیادین از سال 2020 می‌توان به اشتغالزایی این رشته امیدوار بود.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
تولید خودرو بدون آسیب به محیط‌زیست

شرکت ولوو اعلام کرده است که خودروهای این شرکت به سطح جدیدی از سبز بودن وارد شده‌اند


news-image
دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های صدثانیه‌ای برگزار می‌شود

فراخوان دوازدهمین جشنواره بین المللی فیلم‌های صد ثانیه‌ای با ارائه بخش ویژه "ایران ساخت" منتشر شد.


news-image
شکل‌گیری فصل مشترک همکاری‎‌های علمی و فناوری بین ایران و آفریقا ضروری است‎

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در راس هیاتی عالی رتبه و به همراه 70 شرکت فناور و دانش بنیان وارد کامپالا پایتخت کشو اوگ ...