ساخت اولین شهر سلول کشور در دانشگاه خوارزمی آغاز شد | نخبه ها
خدمات مرکز


ساخت اولین شهر سلول کشور در دانشگاه خوارزمی آغاز شد
news-image


شهر سلول دانشگاه خوارزمی که نخستین شهر سلول ایران محسوب می‌شود، با هدف متمرکز شدن شتاب‌دهنده‌ها، مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور در حوزه سلول‌های بنیادی، مهندسی بافت و پزشکی بازساختی تاسیس و آغاز شده است.
دکتر سبحان‌اللهی، رییس دانشگاه خوارزمی در مراسم آغاز عملیات اجرایی ساخت اولین شهر سلول کشور در دانشگاه خوارزمی ضمن معرفی این دانشگاه، اظهار کرد: این یک روز تاریخی و نقطه عطفی برای دانشگاه خوارزمی به شمار می‌­رود، زیرا دانشگاه به نسل چهارم دانشگاه‌ها قدم می‌­گذارد. همچنین برای اولین بار صنعت و بخش خصوصی در دل دانشگاه شروع به فعالیت خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: تاریخچه دانشگاه سبقه تاریخی و بین‌المللی دارد، این دانشگاه با سابقه یکصدساله در نظام آموزشی کشور بعنوان اولین دانشگاهی است که ریاضیات جدید را وارد کشور کرده است. دانشگاه خوارزمی با بیش از 13 هزار دانشجو و 500 عضو هیات علمی در دو سایت تهران و کرج فعالیت می‌کند.

دکتر حمیدیه، دبیر ستاد علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی، با اشاره به اینکه تولید محصولات بنیادی تنها به پزشکی مربوط نیست و در رشته‌­های مختلف مهندسی نیز کاربرد دارد، بیان کرد: سلول­‌های بنیادی در پوست، سلول‌­های ریوی و دیگر حوزه‌های سلامت انسان کاربرد روزافزون دارد.

وی مهمترین هدف شهر سلول را درمان بیماری‌­های صعب‌العلاج اعلام کرد و گفت: سلول‌های بنیادین برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شود، امید داریم بتوانیم در راستای درمان این بیماری‌ها اقدام کنیم.

دکتر محمدعلی زاهد، رییس شهر سلول دانشگاه خوارزمی نیز گفت: شهر سلولی با هدف پژوهش و خدمات در زمینه سلول­‌های بنیادی و پزشکی زیرساختی ایجاد می‌­شود.

زاهد در ادامه با بیان اینکه پروژه ساخت اولین شهر سلول کشور با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم و با استفاده از بهترین پزشکان و محققان کشور انجام می‌شود، افزود: پزشکی بازساختی شاخه‌ای از علم پزشکی است که هدف آن ترمیم یا احیای بافت و اندام آسیب دیده است که شاخه‌های مختلفی دارد که می‌توان در این بخش از سلول‌های شخص بیمار، مهندسی بافت، استفاده از بافت‌های نوترکیب، سلول‌های غیر خودی، ژن درمانی و... استفاده کرد.

دکتر امیرخانی، دبیر شورای راهبردی ستاد سلول‌های بنیادی کشور تصریح کرد: علوم و فناوری سلول‌های بنیادی در جهان پیشرفت فراوانی داشته و جزو دانش‌های مهم و موثر در حوزه‌های مختلف محسوب می‌شود.

وی افزود: با در نظر داشتن رشد تصاعدی دانش‌های بنیادین از سال 2020 می‌توان به اشتغالزایی این رشته امیدوار بود.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
روپانو چیست؟

سپهر اسلامی عضو موسسه حامی نوابغ جوان با با نبوغ و خلاقیت موفق به ثبت اختراع و راه اندازی روپانو شد.


news-image
پیشرفته‌ترین اسکنر امنیتی چین توسعه یافت

سازمان علوم و صنعت هوایی چین که بزرگترین سازنده موشک در کشور چین است، توانست پیشرفته‌ترین اسکنر امنیتی این کشور را برای ...


news-image
محصولات فناورانه نانو وارد بازار ایران و کره جنوبی می شود

مدیر کارگروه امور بین‌الملل ستاد توسعه فناوری نانو گفت: توانستیم کلوپی با کره جنوبی راه اندازی کنیم تا در نهایت محصولات ...