واکسن جدیدی برای پیشگیری و مقابله با عفونت ابولا کشف شد | نخبه ها
خدمات مرکز


واکسن جدیدی برای پیشگیری و مقابله با عفونت ابولا کشف شد
news-image


به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، به نقل از technologynetworks، محققان دانشگاه گولف نشان داده اند که یک روش تحویل آنتی بادی نوآورانه می تواند یک راه موثر برای جلوگیری و همچنین درمان عفونت ابولا در شرایط شیوع آن باشد. واکسن این روش حفاظت 100 درصدی در مقابل عفونت ابولا و حفاظت دائمی به مدت پنج ماه در موش های صحرایی ایجاد کرد.
بیش از 11،000 نفر در طی شیوع ابولا در آفریقای غربی از سال 2013 تا 2014 جان خود را از دست دادند، که نشان دهنده ماهیت مرگبار ویروس و محدودیت های داروهای مورد استفاده برای مبارزه با آن است.
در حال حاضر، محققان دانشگاه گولف نشان داده اند که یک روش تحویل آنتی بادی نوآورانه می تواند یک راه موثر برای جلوگیری و درمان عفونت ابولا باشد.

پروفسور سارا ووتون، از گروه پاتوبیولوژی، همراه با دانشجوی دکترا لورا ون لیشوت، می گوید: روش جدیدی برای مبارزه با ابولا پیدا کرده ایم، هدف ما ساخت یک درمان مبتنی بر آنتی بادی است که می تواند در برابر تمام سویه های ابولا و همچنین به طور بالقوه ویروس ماربورگ نیز محافظت کند. "این امر می تواند برای جلوگیری از گسترش این ویروس در شرایط شیوع بیماری استفاده شود."
ووتون می گوید: درمان های آنتی بادی منوکلونال (mAbs) وعده ای برای درمان ویروس ابولا بود.  اما mAbsبرای تهیه و ارائه دارای هزینه های بالایی با ایمنی کوتاه مدت است.

به لطف کشف اخیر ووتون و ون لیشوت ، یافته های آنها که در مجله بیماری های عفونی منتشر شد، این مشکل مرتفع می شود.
این رویکرد یک ژن آنتی بادی منوکلونال را از طریق یک عامل ویروسی عرضه می کند، چیزی که قبلا مخصوصا با ویروس نقص ایمنی بدن انسان انجام شده است، فرآیند غلبه می کند بر   نیاز به میزبان برای تولید پاسخ ایمنی طبیعی، که می تواند چندین هفته طول بکشد، و اغلب برای قربانیان ابولا خیلی دیر است.
محققان U of G دریافتند که استفاده از ویروس AED (AAV) برای تولید آنتی بادیها در مواجهه با ویروس ابولا در موش صحرایی موثر است.   محققان دیگرنیز برای درمان انواع اختلالات ژنتیکی از AAV به طور گسترده استفاده کرده اند. سازمان غذا و داروی ایالات متحده  نیز اخیرا یک ژن AAV را برای درمان اختلال شبکیه نادر تایید کرده است.
ووتون می گوید: "اگر شما یک بردار ژن AAV را برای تحویل طرح DNA به یک سلول استفاده می کنید، این سلول یک آنتی بادی محافظتی علیه ویروس ابولا تولید می کند که پس از آن به جریان خون منتقل می شود و موش ها را از عفونت محافظت می کند."
این روش حفاظت 100 درصدی در مقابل عفونت ابولا را در موش ها با استفاده از دو نوع مختلف مؤثر در برابر آنتی بیوتیک ها و حفاظت از 83 درصد با یک سوم انجام داد. "کوکتل" از دو آنتی بادی حفاظت مداوم  در برابرابولا را برای مدت پنج ماه فراهم می کند.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

 

خبر های دیگر
news-image
نجات از مرگ با فناوری نانو

میلیون‌ها سال پیش از آنکه دانشمندان به فناوری نانو دست پیدا کنند


news-image
نقش مهم نخبگان در تولید محتوا برای رسانه‌های بومی

امیرعلی صادقی گفت: بنیادهای نخبگان استانی تلاش دارند در قالب ایجاد و راه‌اندازی کارگروه‌های تخصصی پیرامون مشکلات و چالش‌ ...


news-image
تصویربرداری سه بعدی از شریان‌های اصلی شهری ممکن شد

تصویربرداری سه بعدی از تاسیسات و شریان های اصلی شهری توسط یک شرکت دانش بنیان برای نخستین باردرکشور ممکن شد .