طراحی لباس شاد برای فضانوردان | نخبه ها
خدمات مرکز


طراحی لباس شاد برای فضانوردان
news-image


محققان لباسی به نام لباس شادی برای فضانوردان طراحی کرده اند که وضعیت روحی آنها را کنترل می کند تا زندگی در فضا برای فضانوردان ساده‌تر و کم دغدغه‌تر باشد.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان هدف از ابداع این لباس را کنترل سطوح شادی و استرس فضانوردان در فضا عنوان کردند. این لباس دارای شبکه ای از حسگرهای بی سیم است که تغییرات کوچک در وضعیت فیزیکی فضانوردان را تشخیص داده و آن را با محیط سازگار می سازد. 
این لباس با تنظیمات جزئی دما، وزن و سطوح اکسیژن می تواند سلامت روانی فضانوردان را تقویت کند.
این فناوری که توسط محققان دانشگاه پلی تکنیک فلوریدا ابداع شده است قابلیت اتصال به لباس های نسل بعدی فضانوردان را نیز دارد.
این فناوری که "پوست حسی هوشمند" (S3) نامیده می شود با اندازه گیری فشار خون، ضربان قلب و زوایای مفصل، تنظیمات خودکاری را در فضای لباس فضانورد ایجاد می کند.
S3 یک فناوری فعال است که با لباس فضانوردان ادغام می شود و یک جریان دائمی از اطلاعات ارائه می دهد.
این فناوری علاوه بر تغییر فضای لباس فضانوردان بر اساس اندازه گیری هایی که انجام می دهد، به پزشکان روی زمین نیز اجازه می دهد که سیستم های بدن فضانوردانی که این لباس را بر تن دارند کنترل کنند.
فضا محیط بسیار طاقت فرسایی برای فضانوردان به شمار می رود بطوریکه فضانوردان در فضا دائما با گرانش صفر، بی خوابی و عدم تحرک رو به رو هستند. 

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
هوش مصنوعی که قادر به تحلیل بافت های سرطانی است

شرکت چینی بایدو، مالک پرکاربردترین موتور جستجوی اینترنتی در این کشور از طراحی یک الگوریتم هوش مصنوعی به منظور کمک به تشخ ...


news-image
استانداری تهران برای تحقق «شهر هوشمند» قدم برمی‌دارد

محمدحسین مقیمی استاندار تهران در بازدید از هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری (INOTEX 2018)، بر تلاش استانداری ب ...


news-image
کارگاه‌های تدوین بوم‌مدل کسب‌و‌کار و تفکر طراحی برگزار شد

دو کارگاه آموزشی از دوره‌های آموزشی پیشرویداد هم‌نت برکت به همت بنیاد نخبگان استان اصفهان برگزار شد.