یک قدم نزدیک تر به رسیدن سرعت پردازش داده ها به نور | نخبه ها
خدمات مرکز


یک قدم نزدیک تر به رسیدن سرعت پردازش داده ها به نور
news-image


به گزارش خبرگزاری علم وفناوری استان سمنان به نقل از sciencealert سال گذشته دانشمندان در راستای ساخت نسل بعدی کامپیوترها قدم بزرگی نهادند.برای اولین بار آنها اطلاعات بر پایه ی نور را به صورت امواج صوتی برروی یک چیپ کامپیوتری ذخیره کردند.

این تبدیل برای جایگزینی کامپیوترهای الکترونیکی با کامپیوترهای برپایه ی نور می باشد که برای رسیدن سرعت پردازش داده ها به سرعت نور ضروری است.کامپیوترهای برپایه ی نور یا فوتونیک می توانند داده ها را تا ۲۰بار سریعتر از کامپیوترهای معمولی پردازش نمایند، همچنین این کامپیوترها گرما تولید نمی کنند و مصرف برق کمتری هم دارند.
این کامپیوترها داده هارا به جای الکترونها در قالب فوتون های نوری در می آورنداما پیدا کردن راهی برای یک چیپ کامپیوتری که قدرت دریافت و پردازش اطلاعات بر پایه ی فوتون را داشته باشد سخت است چراکه سرعت انتقال داده ها برای این میکروچیپ ها بسیار سریع است.

دانشمندان در حال حاضر در حال پیدا کردن راهی برای کامپیوترهای بر پایه ی نور می باشند تا بتوانند چیپ هایی تولید کنند که داده های فوتونی را پردازش نمایند.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
پایش هوایی جاده ها، پرنده هایی که ترافیک جاده ها را کنترل می کنند

به همت جوانان فناور ایرانی پهپاد ها مدیریت ترافیک جاده ها به صورت آنلاین را در اختیار گرفتند.


news-image
چاره اندیشی برای نخبه پروری آینده ضرورت دارد

همایش ملّی نکوداشت خادمان علم و فرهنگ ویژه خاندان راشد محصل با همکاری بنیاد نخبگان در دانشگاه بیرجند برگزار شد.


news-image
روان پریشی و اختلالات قلبی؛ ارمغان قرص‌های لاغری

آمارها نشان می دهد هم اکنون ۵۰ درصد مردان و ۶۶ درصد زنان ایرانی بالای ۴۰ سال دچار اضافه‌وزن و چاقی هستند. مشکلی که باعث ...