یک قدم نزدیک تر به رسیدن سرعت پردازش داده ها به نور | نخبه ها
خدمات مرکز


یک قدم نزدیک تر به رسیدن سرعت پردازش داده ها به نور
news-image


به گزارش خبرگزاری علم وفناوری استان سمنان به نقل از sciencealert سال گذشته دانشمندان در راستای ساخت نسل بعدی کامپیوترها قدم بزرگی نهادند.برای اولین بار آنها اطلاعات بر پایه ی نور را به صورت امواج صوتی برروی یک چیپ کامپیوتری ذخیره کردند.

این تبدیل برای جایگزینی کامپیوترهای الکترونیکی با کامپیوترهای برپایه ی نور می باشد که برای رسیدن سرعت پردازش داده ها به سرعت نور ضروری است.کامپیوترهای برپایه ی نور یا فوتونیک می توانند داده ها را تا ۲۰بار سریعتر از کامپیوترهای معمولی پردازش نمایند، همچنین این کامپیوترها گرما تولید نمی کنند و مصرف برق کمتری هم دارند.
این کامپیوترها داده هارا به جای الکترونها در قالب فوتون های نوری در می آورنداما پیدا کردن راهی برای یک چیپ کامپیوتری که قدرت دریافت و پردازش اطلاعات بر پایه ی فوتون را داشته باشد سخت است چراکه سرعت انتقال داده ها برای این میکروچیپ ها بسیار سریع است.

دانشمندان در حال حاضر در حال پیدا کردن راهی برای کامپیوترهای بر پایه ی نور می باشند تا بتوانند چیپ هایی تولید کنند که داده های فوتونی را پردازش نمایند.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری عازم بروکسل شد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، برای شرکت در دومین همایش همکاری‌های بین‌المللی اقتصادی و فناوری ایران و اروپا، در راس ه ...


news-image
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری وارد خراسان رضوی شد

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، همزمان با سفر هیئت دولت به استان خراسان رضوی به منظور بازدید از مراکز رشد، واحدهای فناو ...


news-image
وداع با افسردگی

بهترین راه کارهای مقابله با افسردگی براساس جدیدترین تحقیقات جهانی