بهبود دارو رسانی با استفاده از ربا‌ت‌های مینیاتوری | نخبه ها
خدمات مرکز


بهبود دارو رسانی با استفاده از ربا‌ت‌های مینیاتوری
news-image


ربات‌های منعطف و زیست تخریب‌پذیر می‌توانند آینده دارورسانی در بدن انسان را دگرگون نمایند. میدان مغناطیسی می‌تواند یکی از مهم‌ترین ابزارهای کنترلی برای جابه‌جایی و تغییر شکل ربات‌ها باشد. در آینده با استفاده از این ابزار می‌توان بر بسیاری از مشکلات ناشی از بیماری‌های مزمن و قلبی فائق آمد.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در آینده علم پزشکی، می توان امید داشت ربات‌هایی مانند کرم‌های پیله‌ساز و ستاره دریایی که قابلیت حرکت در بدن ما را دارند، در دارورسانی هدفمند به کار گرفته شوند.
پژوهشگران مؤسسه ماکس پلانک در زمینه سیستم‌های هوشمند، ربات کوچکی طراحی کرده‌اند که می‌تواند درون بدن، حرکت، پرش، چرخش، خزش و شنا کردن را انجام دهد. این ربات‌ها هم‌چنین قادرند تغییر جهت‌ در مقابل موانع را نیز انجام دهند که می‌تواند مزیتی بالقوه برای آنان باشد. تاکنون این سیستم‌ در آزمایشگاه در مقابل مجموعه‌هایی از موانع آزمایش شده‌ است و هدف بعدی به کارگیری آنان در دارورسانی داخل بدن انسان است.  
چالش اصلی برای الهام گرفتن از حرکات کرم پیله‌ساز و عروس دریایی نیاز به مواد در ابعاد کوچک و مینیاتوری است که به کمک پلاستیک‌های الاستیک امکان‌پذیر شده است. این پلاستیک‌ها حاوی ذرات کوچکی از آهن‌ربا هستند. این ذرات به وسیله ایجاد میدان مغناطیسی در خارج از بدن، قابل دستکاری و تغییر هستند. این تغییرات به ربات اجازه می‌دهد تا تغییر شکل دهد و به‌ گونه‌ای که لازم است حرکت کند.
وارد کردن ربات‌ها به سیستم گوارش و ادراری یکی از اهداف استفاده از این سیستم‌های هوشمند است که می‌تواند در درمان بیماری کرون (التهاب مزمن روده) و عفونت‌های دستگاه ادراری به کار گرفته شود. توسعه این ربات‌ها و برقراری امکان ورود آن‌ها به داخل رگ‌ها می‌تواند آن‌ها را در درمان بیماری‌های قلبی-عروقی قابل استفاده کند. بیماری‌های قلبی-عروقی از عوامل اصلی مرگ و میر در جهان است و  سال گذشته 17 میلیون فوت بر اثر عوارض ناشی از این بیماری‌ها گزارش شده است.
ربات‌های موجود، امکان تجزیه شدن در بدن را ندارند؛ اما گروه پژوهشی معتقد اند با توجه به دسترسی به پلاستیک‌ها و ذرات‌آهن‌ربایی قابل تجزیه، به زودی خواهند توانست سیستم خود را ارتقاء دهند.
پژوهش‌ها در این زمینه به مؤسسه ماکس پلانک خلاصه نمی‌شود و خیلی از نهاد‌های دیگر هم‌چون کالج سلطنتی لندن برای پیشبرد این فناوری‌ها در حال مطالعه و بررسی هستند.
انواع حرکت‌ها و هدایت‌پذیری ربات‌های مینیاتوری، همگی امکان‌پذیر شده‌اند. این ربات‌ها از خارج بدن و به کمک میدان‌های مغناطیسی نیاز به مهارت بالایی دارد و به سختی قابل دست‌یابی است. تمام این مجموعه طراحی شده بسیار ویژه است و اضافه شدن توانایی دارورسانی، آن را به سرمایه‌ای ارزشمند تبدیل خواهد کرد.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
دستگاهی برای تبدیل آلیاژ مکانیکی در ابعاد نانو ساخته شد

محققان کشور با تاییدیه ستاد توسعه فناوری نانو موفق به ساخت دستگاهی برای تبدیل آلیاژ مکانیکی در ابعاد نانو شدند.


news-image
راه‌اندازی بورس ایده از ارکان اقتصاد دانش‌بنیان است

صالحی با اشاره به لزوم توسعۀ همکاری صنعت و دانشگاه، گفت: اقداماتی چون راه‌اندازی بورس ایده می‌تواند اثرگذاری بسزایی در ز ...


news-image
داده‌های ژنومی به مثابه ذخایر نفتی

در دنیای امروز داده ثروت عظیمی محسوب می شود بسیاری از شرکت های برتر دنیا همچون آمازون، فیس بوک و گوگل چیزی جز داده در اخ ...