معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در دیدار با وزیر اقتصاد ایالت اتریش | نخبه ها
خدمات مرکز


معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در دیدار با وزیر اقتصاد ایالت اتریش
news-image


معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های موفق ایرانی و ظرفیت بکر بازار حمل و نقل ایران، زمینه را برای همکاری فناورانه میان ایران و اتریش در حوزه حمل و نقل الکتریکی، خودروهای هوشمند و حمل و نقل هوایی فراهم کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در دیدار با میشائیل اشتروگل وزیر اقتصاد ایالت اتریش علیا (اوبراسترایش) با اشاره به ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان  و استارتاپ‌های ایرانی برای همکاری فناورانه میان ایران و اتریش گفت: با توجه به ظرفیت بالقوه و بزرگ بازار ایران در حوزه حمل و نقل و حضور شرکت های دانش بنیان  و استارتاپ‌های ایرانی زمینه مساعدی برای توسعه بازار فناوری های اتریش و همکاری در حوزه حمل و نقل وجود دارد.

تعامل فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های ایران و اتریش

ستاری، پایه و محور همکاری فناورانه میان ایران و اتریش در حوزه حمل و نقل را شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی دانست و گفت: توسعه نسل جدید کارآفرینی در ایران به کمک این جوانان، راه را برای همکاری بین‌المللی هموار  می‌کند. این شرکت‌ها ضمن آن‌که می‌توانند فناوری را از طرف خارجی دریافت و توسعه دهند، دانش فنی و توانمندی فناورانه خود را به دیگر کشورها صادر کنند.

به طور خاص در حوزه بومی‌سازی موتور سه سیلندر یورو ۶ میان اتریش و شرکت دانش‌بنیان ایرانی همکاری صورت گرفت اما زمینه‌های بالقوه همکاری دو کشور فراتر است و باید در دیگر حوزه‌ها نیز همکاری توسعه یابد .

رئیس بنیاد ملی نخبگان، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و بنیان‌گذاری توسط جوانانی که دانشگاه‌ و مراکز علمی و پژوهشی خاستگاه آنان است ، در کنار بهره‌مندی از نوآوری به عنوان ارزنده‌ترین سرمایه را مهمترین ویژگی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی دانست و افزود: اقتصاد دانش بنیان با ظرفیت ۳۰ میلیون جوان خلاق ایران و بیش از ۴.۷ میلیون دانشجو، نقش‌آفرینی خود را در اقتصاد ایران آغاز کرده است و ماحصل این حرکت برای اقتصاد کشور ، رونق و اشتغال‌زایی ۳۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان و هزاران استارتاپ با فروش بیش از ۱۵ میلیارد دلار بوده است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، با بیان این‌که نسل جدید و جوان کارآفرین، می‌تواند فرهنگ را در حوزه سیاست‌های صنعتی به خصوص خودروسازی متحول کنند، اظهار کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی می‌توانند با نوآوری و سرعت بالا و انعطاف پذیری خود خلأ تغییر مسیر صنایع سنتی خودروساز، انعطاف پذیر های لازم برای تحول سریع به نسل جدید صنعت خودروسازی حمل و نقل پر کنند.

حمایت از فرآیند توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان

ستاری، حمایت فعالانه دولت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی را یادآور شد و گفت: قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در ایران بیش از ۱۲۰ خدمت را برای حرکت و توسعه صنایع بر پایه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی ارائه می‌کند تا راه برای ورود پویایی و نوآوری به صنایع هموار شود. 

به گفته معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، توسعه استارتاپ های خدمات حمل و نقل مبتنی  فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران رونق قابل توجهی یافته‌ ست و برای مثال روزانه ۸۰۰ هزار سفر درون شهری صرفاً در پایتخت،با استفاده از این استارتاپ‌های ایرانی انجام می‌شود. این استارتاپ‌ها گوی سبقت را از بزرگ‌ترین شرکت‌های حمل و نقل فعال در کشورهای اروپایی ربوده‌اند.

ستاری ادامه داد: برخی از شرکت‌های دانش بنیان ایرانی در منطقه برترین شرکت ها به شمار می‌روند به طوری که تعدادی از این شرکت‌ها در  سطح قاره آسیا حرف‌های جدی برای گفتن دارند این در حالی است، که شرکت‌های یادشده طی چند سال اخیر شکل گرفته و با رشدی خارق‌العاده و فزاینده بلوغ پیدا کردند.

منبع خبر:بنیاد ملی نخبگان
 

خبر های دیگر
news-image
شبکه‌های وای‌فای امن‌تر خواهند شد

فناوری‌های جدید ارائه شده خبر از پیشرفت فناوری‌های ارتباطی و شبکه‌های وای‌فای دارند


news-image
داروی هانتینگتون برای اولین بار با موفقیت در انسان آزمایش شد

اولین دارو برای هدف قرار دادن علت بیماری هانتینگتون در اولین آزمایش انسانی


news-image
استفاده از پهپادها در پاکسازی ساحل

دانشمندان انگلیسی قصد دارند برای پاکسازی سواحل این کشور، از پهپادها کمک بگیرند