این چرخ زنده است | نخبه ها
خدمات مرکز


این چرخ زنده است
news-image


شرکت گودیر به‌تازگی از یک چرخ جدید رونمایی کرده است که در حقیقت یک سیستم زیستی با قابلیت‌های ارتباط با شبکه است که می‌تواند آینده حمل‌ونقل را متحول کند.
یک ضرب‌المثل وجود دارد که می‌گوید نباید دوباره چرخ را اختراع کرد. بااین‌حال این امر وقتی به دنیای فناوری انتقال پیدا می‌کند، چندان صادق نیست.
تعریف امروزی ما از چرخ ماشین کاملا واضح و بدیهی است. یک ساختار پلاستیکی پیرامون یک محور فلزی که می‌توان آن را با هوا و یا سایر گازها پرکرده و به کمک آن جلوی ضربه‌های جاده به خودرو را گرفت. بااین‌حال متخصصان شرکت گودیر (Goodyear) به فکر رویکردی آینده محور برای طراحی مجدد چرخ افتاده‌اند. 
این شرکت به‌تازگی طرح چرخ جدیدی را به نام اکسیژن معرفی کرده است که ازنظر ظاهری و باطنی به‌هیچ‌عنوان شباهتی به سایر چرخ‌های جهان ندارد.

اکسیژن یک چرخ از نوع فناوری بیوتکنولوژی است و می‌تواند به کاهش آلایندگی‌های محیط‌زیست پیرامون خود کمک بسیار بزرگی کند.

این چرخ می‌تواند با جذب رطوبت از جاده، گاز دی‌اکسید کربن را به خودش کشیده و درنتیجه یک فرایند زیستی درونی، از خودش اکسیژن آزاد کند.این امر می‌تواند موجب شود که سالانه حجم 4 هزار تن گاز دی‌اکسید کربن در جهان کاهش پیداکرده درنتیجه نیز جهان ما به‌جای سبزتر و بهتری بدل شود.

این مقدار برابر با کم کردن تعداد 4500 خودرو از جاده‌های جهان است و باید در نظر داشته باشید که با استفاده جهانی از این چرخ‌ها می‌توان شاهد چه تحولی بود.

از سوی دیگر امکانات زیستی، تنها ویژگی‌های این چرخ نیستند بلکه اکسیژن می‌تواند بااتصال به شبکه، نقش یک سیستم هوشمند را نیز ایفا کند.

قرار است تا از این چرخ به‌صورت رسمی در نمایشگاه خودروی ژنو رونمایی شود ولی هنوز مشخص نیست که چه زمانی شاهد ورود اکسیژن به جاده‌های جهان خواهیم بود.

منبع خبر:سیناپرس

 

خبر های دیگر
news-image
بازگشت دانشجویان ایرانی از خارج کشور؛ فرصت یا تهدید

بازگشت دانشجویان خارج از کشور به داخل ( ولو به صورت موقت) و ماندگاری احتمالی بخشی از آنها به علت تغییر برنامه کلی ادامه ...


news-image
پلک زدن افراد نشانگر میزان علاقه مندی مغز به موضوعات مختلف است

یافته های محققان چینی نشان می دهد میزان پلک زدن افراد نشانگر تمرکز آنها روی یک موضوع و میزان علاقمندی مغز به اطلاعاتی اس ...


news-image
بهترین تصویر برای اسکن قلب چه زمانی حاصل می‌شود

نتایج آماری تحقیقات محققان کشور در آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران نشان داد که بهترین تصویر برای اسکن قلب، ...