مغز پرنده ایرباس به فضا می‌رود | نخبه ها
خدمات مرکز


مغز پرنده ایرباس به فضا می‌رود
news-image


براساس گزارش لایو‌ساینس، این عضو جدید سایمون (CIMON مخفف همنشین متحرک تعاملی سرنشینان) نام دارد و توسط شرکت هوافضای ایرباس و با همکاری IBM طراحی و ساخته شده‌است.

سایمون هوش مصنوعی است که درون بدنه‌ای کروی گنجانده شده و در فضای بدون جاذبه ایستگاه فضایی در هوا شناور خواهد شد،‌با نمایشگری که اطلاعاتی را به فضانوردان نمایش می‌دهد، یا تصویر صورتی دوستانه و مهربان را نشان می‌دهد. صدای سایمون نیز توسط فناوری هوش مصنوعی IBM خلق شده‌است.

روبات

وظیفه این روبات کمک‌رسانی به فضانوردان ایستگاه به عنوان یک دستیار خواهد بود. به گفته ایرباس سایمون اولین ماموریت مبتنی بر هوش مصنوعی است که در ایستگاه فضایی بین المللی اجرا می‌شود.

سایمون به عنوان یک دستگاه هوش مصنوعی می‌تواند به سرنشینان ایستگاه در حل مشکلاتشان برای پردازش و نمایش داده‌های تشخیصی کمک کند. اما شبکه عصبی، سیستم رایانه‌ای که مانند مغز انسان عمل می‌کند، به سایمون امکان می‌دهد بیش از یک ماشین عمل کرده و با فضانوردان به عنوان همکارانش به تعامل بپردازد.

وزن سایمون درحدود پنج کیلوگرم است و هم‌اکنون به همراه فضانوردی به نام الکساندر گرست،‌فضانورد آژانس فضایی اروپا درحال آموزش دیدن است. قرار است گرست به همراه سایمون در اکتبر 2018 به ایستگاه فضایی سفر کند.

گروهی متشکل از 50 تکنسین از سال 2016 مشغول کار روی این هوش مصنوعی هستند تا آن را برای سفرش به ایستگاه فضایی آماده کنند. مغز سایمون از داده‌های مرتبط به ایستگاه فضایی پر شده‌است تا بتواند آزادانه در فضای آن پرواز کرده و آزادانه در آن حرکت کند. او همچنین با نقشه کلی ایستگاه فضایی و چهره و صدای همکار آینده‌اش گرست آشنا شده‌است.

پس از رسیدن سایمون به ایستگاه فضایی، با همکاری فضانوردان مجموعه‌ای از وظایف مانند کار با بلورها، حل کردن مکعب روبیک و اجرای معاینات پزشکی که در آن سایمون نقش دوربینی تعاملی را دارد انجام خواهند شد.

منبع خبر:پارسی نیوز

خبر های دیگر
news-image
ماکرو جلبک‌ به‌منظور استخراج هیدرو کلوئید آگار پرورش یافت

با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی؛ جلبک دریایی "گراسیلاریا کورتیکاتا" از گونه‌های بومی اس ...


news-image
ورزش تاثيري بر تخمدان پلی‌کیستیک ندارد

در پژوهشی که نتایج آن اخیرا در نشریه انگلیسی‌زبان IJFS وابسته به جهاد دانشگاهی منتشرشده


news-image
مبانی نقشه‌برداری مغز آموزش داده می‌شود

«آموزش مبانی نقشه برداری مغز» عنوان کارگاه تئوری و عملی است که دومین روز از آخرین ماه سال 97 آغاز می‌شود.