کشف ردپای ژنتیکی آلودگی هوا در بدن انسان | نخبه ها
خدمات مرکز


کشف ردپای ژنتیکی آلودگی هوا در بدن انسان
news-image


براساس گزارش گلوب اند میل، این یافته دیدگاهی جدید درباره تاثیر آلودگی‌های زیست‌محیطی بر خاموش و روشن شدن ژن‌های بدن ایجاد می‌کند، روندی که منجر به ایجاد ردپای ژنتیکی می‌شود که می‌تواند بادیگر عوامل وراثتی تعامل برقرار کرده یا آنها را سرکوب کند و حتی ممکن است بتوان از آن به عنوان نشانه اولیه بیماری‌های آینده استفاده کرد.

به گفته محققان موسسه مطالعات سرطان اونتاریو واقع در تورنتوی کانادا،‌آنچه در نشانه بروز ژن (بیان یا بروز ژن فرایندی است که در آن اطلاعات درون ژن استفاده می‌شود تا یک محصول کاربردی از آن بدست آید) دیده می‌شود این است که این نشانه تحت تاثیر مکانی است که فرد در آن زندگی می‌کند نه عوامل وراثتی.

آنچه در این پژوهش جدید قابل توجه است این است که توانسته ارتباط میان آلودگی هوا و ردپای ژنتیکی آن را در دوران پیش از ابتلا به بیماری‌ها و در میان جمعیت نمونه‌ای متشکل از 1000 نفر از شهروندان کبک و ساگونی کشف کند.

داوطلبان از نژاد فرانسووی-کانادایی بودند و در شهر کبک مونترال سکونت داشتند. نژاد مشترک آنها باعث شد تا تعداد متغیر‌های موجود در ساختار ژنتیکی آنها کاهش پیدا کند. با این‌همه با استفاده از توالی‌نویسی ژنتیکی محققان توانستند محل زندگی هریک از افراد را از دیگری تشخیص دهند.

در مرحله بعد محققان با خوانش RNA خون داوطلبان متوجه شدند کدام ژن بروز یافته‌است و در ابتدا تصور می‌کردند زمینه ژنتیکی بر بروز ژن‌ها اثرگذار است. اما نتایج تاثیرات محیطی را نشان داد که بسیار قوی‌تر بودند و ارتباط مستقیمی با قرار گیری در معرض آلودگی هوا ، به ویژه ریزگردها و دی‌اکسید نیتروژن، داشتند. این واقعیت که عوامل بروز ژن فعال شده در این پژوهش در عملکرد ریه‌ها نقش دارند باعث شد محققان آلودگی هوا را مقصر روشن شدن این ژن‌ها بدانند.

نتایج نشان دادند فردی که در ساگونی متولد شده اما در مونترال بزرگ شده، ردپای ژنتیکی به همراه دارد که با عوامل خطرساز کشف شده در بدن بومیان مونترآل برابری می‌کند. محققان همچنین دریافتند پس‌زمینه ژنتیکی کاملا بی‌اثر نیز نبوده‌ و در تنظیم بروز ژن تحت تاثیر محیط اثرگذار بوده‌است. برهمین اساس محققان می‌توانند احتمال ابتلای افراد به بیماری‌ها و درمان مورد نیاز برای آنها را مورد برسی قرار دهند.

منبع خبر:پارسی نیوز

خبر های دیگر
news-image
نخبگی پدیده‌ای شدنی در تکامل استعدادبرتر است

مراسم تقدیر از برگزیدگان جشنواره دانش‌آموزی خوارزمی به همت بنیاد نخبگان استان گیلان برگزار شد


news-image
طراحی سلول خورشیدی پربازده با کاربرد نانوساختارها

محققان با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی " طراحی و شبيه‌سازی سلول خورشيدی با بازده بالا مبتنی ...


news-image
توسعه در تولید داروهای جدید برای درمان دیابت

محققان کشور موفق به انجام طرح پژوهشی در حوزه میان گروهی شدند که اساس آن کمک به تولید داورهای جدید برای درمان دیابت است.