تولید فانکشن ژنراتور | نخبه ها
خدمات مرکز


تولید فانکشن ژنراتور
news-image


به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ احسان سلیمانی، مدیرعامل یک شرکت فناور درباره این محصول گفت: فانکشن ژنراتور دستگاهی است که قابلیت تولید امواج متناوب (AC) به‌منظور آزمایش مدارهای طراحی شده در آزمایشگاه را دارد. این امواج می‌تواند در توابع متفاوتی از جمله سینوسی، مثلثی، مربعی و… باشد. دلیل نام‌گذاری دستگاه با عنوان فانکشن ژنراتور نیز تولید این توابع موج‌های متفاوت است. در واقع این دستگاه معادل هر سیگنال الکترونیکی را تولید می‌کند.

وی افزود: این دستگاه در آزمایشگاه‌های مختلف برق و الکترونیک کاربرد دارد و می‌تواند در مراکز آموزشی و صنایع نظامی، پزشکی، تولیدی و تمامی آزمایشگاه‌های مهندسی برق دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی مورد استفاده باشد.

وی اظهار کرد: هم‌اکنون دو نمونه از این دستگاه‌ها (فانکشن ژنراتور ۳ مگاهرتز و فانکشن ژنراتور ۵ مگاهرتز) با هدف تولید تجهیزات آزمایشگاهی مهندسی برق تولید شده است.

سلیمانی تصریح کرد: تولید موج DDS(تولید سیگنال به روش دیجیتال)،رنج فرکانس خروجی Hz۲۵ و MHz۵، دقت فرکانس Hz ۲۵، تنظیم‌پذیری آسان، رنج دامنه خروجی ۱۰mvP-P  تا vP-P۱۰، مقاومت خروجی ۵۰ اهم، ثبات فرکانس بسیار بالا، اعوجاج هارمونیک بسیار پایین، موج‌های سینوسی، مثلثی، مربعی و سیگنال استاندارد TTL، تجهیز به فرکانس متر، قابلیت تنظیم DUTY، تنظیم آفست، تنظیم دامنه، تجهیز به تضعیف کننده دامنه -dB ۲۰ و– dB۴۰، نمایشگر LCD، ولتاژ ورودی ۲۲۰ ولت ۵۰ هرتز، محدوده دمای کاری تا حداکثر ۶۰ درجه سانتی‌گراد، محدوده رطوبت کاری ۱۰ تا ۷۰ درصد از جمله مشخصه‌های فنی این دو دستگاه است.

وی خاطرنشان کرد: ابتدایی‌ترین نوع فانشکن ژنراتورها مربوط به مدل‌های آنالوگ است. پیش از این در ایران مدل آنالوگ این تکنولوژی تولید می‌شد اما مدل دیجیتالی DDS این دستگاه هم اکنون در کشور ساخته شده است. کیفیت این دستگاه با نمونه‌های مشابه خارجی برابری می‌کند و حتی برخی از مشخصه‌های بهتر و دقت بالاتری را دارد. همچنین از نظر قیمتی نیز این دستگاه ۲۰ تا ۳۰ درصد نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی کمتر است که با احتساب هزینه‌های حمل و نقل، ترخیص و گمرک برای واردکنندگان، قیمت آن به پنجاه درصد کمتر می‌رسد.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
فراخوان نخستین جشنواره ملی رسانه های دیجیتال سلامت

فراخوان شرکت در نخستین جشنواره ملی رسانه های دیجیتال سلامت منتشر شد.


news-image
نرم‌افزار زیمکس چیست؟

اپتیک استودیو یا همان زیمکس تنها نرم‌افزار cad برای کاربردهای اپتیکی است، که توانایی طراحی سامانه‌های اپتیکی، روشنایی و ...


news-image
کشف سیگنال‌های اسرارآمیز فضا با هوش مصنوعی

دانشمندان از نسل جدید فناوری هوش مصنوعی (AI) برای شناسایی ده‌ها سیگنال اسرارآمیز از عمق فضا استفاده کردند.