کمترین هزینه با پیل‌های سوختی نانوکاتالیست ایرانی | نخبه ها
خدمات مرکز


کمترین هزینه با پیل‌های سوختی نانوکاتالیست ایرانی
news-image


به گزارش خبرگزاری علم و فناوری در ساخت این نانوکاتالیست از پلاتین هیچ استفاده‌ای نشده، اما توانسته به فعالیت قابل قبولی نسبت به کاتالیست‌های پلاتینی رایج و مرسوم دست پیدا کند. طول عمر و پایداری بالاتر نسبت به کاتالیست‌های پلاتینی رایج از دیگر مزیت‌های آن است.

برای صنعتی شدن پیل‌های سوختی، به عنوان یک انرژی پایدار، مساله اقتصادی در تولید این نوع سیستم‌ها باید بهینه‌سازی شود. عموماً در ساخت این پیل‌ها از فلز گران‌قیمت و کمیاب پلاتین استفاده می‌شود که حدود ۳۰ درصد کل هزینه‌های پیل سوختی را به خود اختصاص می‌دهد.

به گفته‌ کارشناس ارشد مهندسی شیمی دانشگاه علم و صنعت ایران این کار تحقیقاتی با هدف کاهش هزینه‌ها در پیل‌های سوختی دما پایین که در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر شناخته شده هستند، صورت گرفته است.

حسنا قنبرلو پیشنهاد این طرح برای حل دستیابی به این هدف را چنین عنوان کرد: «راهکار کاربرد پیل‌های سوختی در صنعت، استفاده از کاتالیست‌های عاری از پلاتین است. البته این کاتالیست‌ها باید با داشتن فعالیتی برابر یا بیشتر از پلاتین و همچنین پایداری و طول عمر مناسب، بتوانند در رقابت با عملکرد پلاتین پیشی بگیرند.»

قنبرلو در ادامه توضیح داد: «از جمله مواد نانوساختاری که تاکنون توانسته‌اند چنین عملکردی داشته باشند، نانوساختارهای نیتروژن‌دهی شده مثل گرافن و نانولوله‌های کربنی هستند که در ترکیب با فلزات ارزان قیمت استفاده می‌شوند. به همین دلیل در پروژه‌ی حاضر کاتالیست پایه گرافنی نیتروژن دهی شده توسط یک روش سولووترمال سنتز شد و فلزات آهن و کبالت روی این پایه‌ی نانوساختار توسط روش پلی یول ته نشین سازی شدند. این روش ته نشین سازی، موجب پخش بهینه‌ی نانوذرات روی پایه‌ی کربنی نسبت به روش‌های مرسوم شده که خود نقش زیادی در افزایش فعالیت کاتالیست سنتز شده دارد.»

وی با اشاره به این که دلیل استفاده از پلاتین واکنش کند احیای اکسیژن در الکترود کاتد پیل‌های سوختی پلیمری است، عنوان کرد: «خوشبختانه ما در این طرح به کمک نانوکاتالیست سنتز شده توانستیم با وجود حذف فلز پلاتین، به یک فعالیت قابل قبول برای انجام واکنش احیای اکسیژن در الکترود کاتد پیل سوختی برسیم. هم چنین به دلیل اینکه هم در بخش سنتز پایه گرافنی نیتروژن دهی شده و هم ته نشین سازی فلزات از روش‌های ساده و کم هزینه استفاده شده، هزینه‌های تولید نانوکاتالیست نیز تا حد زیادی کاهش یافته است. علاوه بر آن، نانوکاتالیست سنتز شده دارای پایداری خیلی بیشتری نسبت به کاتالیست‌های پلاتینی رایج است که سریعاً در الکترولیت حل می‌شوند. از طرفی این نانوکاتالیست در برابر عبور سوخت انعطاف بالایی از خود نشان می‌دهد و مشکل مسمومیت با منوکسید کربن و اختلال در اثر عبور سوخت و متانول را ندارد.»

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
همایش ملی بررسی نقش رسانه‌های دیجیتال در ارتقای سلامت

همایش ملی بررسی نقش رسانه‌های دیجیتال در ارتقای سلامت جامعه، نیمه مهر ماه امسال در سالن همایش‌های بین‌المللی رازی برگزار ...


news-image
سیلیکای نانوساختار دارو رسان شد

" تهيه منسوج پزشکي با عملکرد دارو رسانی توسط سيليکاي نانو ساختار" عنوان پژوهشی است که با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگر ...


news-image
سنجاقک هوشمند حسگر عبور و تعداد عوامل دشمن

حمیدرضا دهنار صیدی عضو موسسه حامی نوابغ جوان به کمک نبوغ و استعداد بالای خود موفق به ثبت اختراع طرح سنجاقک هوشمند حسگر ع ...