تولید نانو پوشش‌ ضد چسبندگی خزه | نخبه ها
خدمات مرکز


تولید نانو پوشش‌ ضد چسبندگی خزه
news-image


به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ ابراهیم رئیسی مدیر عامل شرکت تولیدکننده این محصول اظهار داشت: محصول تولیدی یک پوشش ضد خزه هیبریدی سیلیکونی بر پایه نانو تکنولوژی است که به دلایل دارا بودن خاصیت آبگریزی و خواص کششی بالا، از چسبیدن ارگانیسم ها و خزه ها به سطوح جلوگیری می کند.

به گفته وی سطح پوشش نهائی نانو سیلیکونی رها کننده خزه سطحی صاف در مقیاس نانو متری است که این ویژگی موجب می شود، تا سرعت شناور در طی زمان کاهش پیدا نکند.


رییسی توضیح داد: فرایند دستیابی به محصول نانو پوشش رها کننده خزه در سال ۱۳۸۵ و مطابق با تحقیقات صورت پذیرفته با انگیزه دستیابی به پوششی با خواص رهایش خزه و نسل نوین پوشش های دریایی اجرا شد.

 

وی با اشاره به ویژگی های سطحی و شیمیایی پوشش نانو سیلیکونی رها کننده اظهار کرد: این قابلیت محصول تولید شده سبب میشود تا خزه موجب ضریب اصطکاک بین سطح پوشش با آب دریا را  به صفر برساند. این مهم موجب کاهش مصرف سوخت شناور به میزان ۵ تا ۷ درصد می شود.


وی در ادامه افزود: به دلیل عدم وجود هرگونه بایوساید و ترکیبات فلزی در ساختار شیمیایی ، این پوشش ها سازگار با محیط زیست و اکو سیستم دریا است.


این فعال حوزه فناوری, با اشاره به سرعت بالای رنگ آمیزی (wet on wet) و کاهش تعداد لایه های پوششی،گفت: مدت زمان رنگ آمیزی در دوره تعمیرات ادواری (داکینگ) کاهش می یابد.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
دبیر ستاد توسعه فناوری لیزر، فوتونیک، ساخت و مواد پیشرفته منصوب شد

با حکم معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ حمید لطیفی به‌عنوان دبیر ستاد توسعه فناوری لیزر، فوتونیک، ساخت و مواد پیشرفته م ...


news-image
یک محقق ایرانی برنده چند جایزه بین المللی شد

یک محقق ایرانی مرکز تحقیقات مواد و انرژی سوئد همزمان برنده چند جایزه بین المللی


news-image
لاغری با تزریق دی‌اکسید کربن

تحقیقات جدید پژوهشگران نشان می‌دهد که با روش کربوکسی درمانی که در آن گاز بی‌خطر دی‌اکسید کربن با سوزن‌های بسیار ظریف در ...