تولید نانو پوشش‌ ضد چسبندگی خزه | نخبه ها
خدمات مرکز


تولید نانو پوشش‌ ضد چسبندگی خزه
news-image


به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ ابراهیم رئیسی مدیر عامل شرکت تولیدکننده این محصول اظهار داشت: محصول تولیدی یک پوشش ضد خزه هیبریدی سیلیکونی بر پایه نانو تکنولوژی است که به دلایل دارا بودن خاصیت آبگریزی و خواص کششی بالا، از چسبیدن ارگانیسم ها و خزه ها به سطوح جلوگیری می کند.

به گفته وی سطح پوشش نهائی نانو سیلیکونی رها کننده خزه سطحی صاف در مقیاس نانو متری است که این ویژگی موجب می شود، تا سرعت شناور در طی زمان کاهش پیدا نکند.


رییسی توضیح داد: فرایند دستیابی به محصول نانو پوشش رها کننده خزه در سال ۱۳۸۵ و مطابق با تحقیقات صورت پذیرفته با انگیزه دستیابی به پوششی با خواص رهایش خزه و نسل نوین پوشش های دریایی اجرا شد.

 

وی با اشاره به ویژگی های سطحی و شیمیایی پوشش نانو سیلیکونی رها کننده اظهار کرد: این قابلیت محصول تولید شده سبب میشود تا خزه موجب ضریب اصطکاک بین سطح پوشش با آب دریا را  به صفر برساند. این مهم موجب کاهش مصرف سوخت شناور به میزان ۵ تا ۷ درصد می شود.


وی در ادامه افزود: به دلیل عدم وجود هرگونه بایوساید و ترکیبات فلزی در ساختار شیمیایی ، این پوشش ها سازگار با محیط زیست و اکو سیستم دریا است.


این فعال حوزه فناوری, با اشاره به سرعت بالای رنگ آمیزی (wet on wet) و کاهش تعداد لایه های پوششی،گفت: مدت زمان رنگ آمیزی در دوره تعمیرات ادواری (داکینگ) کاهش می یابد.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
رونمایی از کپسول فضایی حمل انسان

در نهمین نمایشگاه هوایی ایران کیش( ایران ایرشو)، از کپسول فضایی حمل انسان که در دست طراحی متخصصان داخلی است رونمایی می ش ...


news-image
ساخت غشای نانو چندسازه پلی‌آمید6 الکتروریسی شده- پلی‌آنیلین

سیده مریم سیدنژاد عضو موسسه حامی نوابغ جوان با همت عالی و تکیه بر علوم و تخصص حرفه ای طرح غشای نانو چندسازه پلی‌آمید6 ...


news-image
توسعه فناوری‌های روز دنیا بر توان نخبگانی استوار است

پایه و اساس توسعه و ارتقاء فناوری‌های روز دنیا بر توان نخبگانی استوار است. باید دانست تولید، یک زنجیره است که یکی از حلق ...