ساخت ربات لوله نورد توسط محققان داخلی | نخبه ها
خدمات مرکز


ساخت ربات لوله نورد توسط محققان داخلی
news-image


به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، طرح ربات لوله نورد یا بازرس لوله با هدف بازبینی و رفع عیوب در لوله های انتقال سیال از سوی محققان دانشگاهی اجرا شده است.

بررسی و رفع نقص لوله های انتقال سیال یکی از مهمترین چالش های صنعت است که مهندسان دغدغه حل این معضل را دارند.

بر همین اساس محققان در صدد استفاده از علم ربات در این زمینه برآمدند و در این راستا محققان دانشگاه آزاد موفق به ساخت یک ربات منحصر در این زمینه شدند.

استفاده از این ربات در خطوط لوله های انتقال سیال علاوه بر کمک به عملیات بازرسی و یافتن موقعیت محل بروز مشکل، زمان و هزینه‌های مربوط به بازسازی را تا حد قابل‌توجهی کاهش خواهد داد.

ساختار طراحی شده دارای یک مکانیزم قابل تنظیم متناسب قطر لوله حرکت چندوجهی و قدرت صعود، راندمان نسبتاً بالا به دلیل استفاده از نیروی اصطکاک بوده و دارای امکان عبور از مسیرهای شیب‌دار است که به منظور ثبت گزارش تصویری و پردازش آن، با نصب دوربین و استفاده از یک جعبه‌ابزار نرم افزاری مخصوص به پردازش داده های تصویری می پردازد.

طرح موردنظر دارای مزایای دیگری نظیر صرفه‌جویی در هزینه و زمان انجام عملیات، هزینه ساخت نسبتاً کم، کسب تجربه و بومی‌سازی و جلوگیری از خروج ارز است.

این طرح برای نخستین بار در پنجمین کنفرانس بین‌المللی رباتیک و مکاترونیک دانشگاه امیرکبیر تهران مورد استقبال و رونمایی قرار گرفت و به عنوان یکی از طرح های منتخب در مرحله نهایی معرفی شد.

این ربات پس از انجام تست های موفقیت آمیز موفق به دریافت تقدیرنامه از پتروشیمی اصفهان شده و با حمایت صنایع کشور در آینده نزدیک به تولید انبوه می‌رسد.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
تولید فانکشن ژنراتور

پژوهشگران کشور موفق به ساخت فانکشن ژنراتور به روش DDS شدند.


news-image
برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق ابلاغ شد

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی


news-image
تولید داروهای صرع از قارچ های دریای سرخ

مطالعات آزمایشگاهی بر روی قارچ های دریای سرخ حاکی از قابلیت بالای آنها برای تولید داروهای جدید صرع بود.