هشتمین کارگروه تخصصی آنالیز سطح در شبکه آزمایشگاهی آغاز به کار کرد | نخبه ها
خدمات مرکز


هشتمین کارگروه تخصصی آنالیز سطح در شبکه آزمایشگاهی آغاز به کار کرد
news-image


کارگروه‌های تخصصی دستگاهی شبکه آزمایشگاهی، بستری است برای به اشتراک‌گذاری تجربه و دانش آزمایشگاهی کارشناسان و متخصصین تجهیزات آزمایشگاهی که به همت شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی تشکیل شده و فعالیت می‌کنند.

هر کارگروه بر اساس حوزه فعالیت یک خانواده از تجهیزات آزمایشگاهی شکل گرفته است. کارشناسان و متخصصین این حوزه‌ها در مراکز عضو شبکه و در مواردی، سازندگان ایرانی تجهیزات مرتبط به این حوزه‌ها، اعضای کارگروه‌های تخصصی را تشکیل می‌دهند. انتشار تجربیات و دانش آزمایشگاهی در قالب مقاله یا کتاب، آموزش‎های عمومی و تخصصی در زمینه کاربری و همچنین نگهداری تجهیزات آزمایشگاهی، تدوین استانداردهای کاربردی حوزه فعالیت و مواردی از این دست، از فعالیت کارگروه‌های تخصصی شبکه آزمایشگاهی است.

در همین راستا، با توجه به اهمیت تجهیزات آنالیز سطح به‌ویژه در حوزه فناوری نانو و همچنین افزایش مراجعه پژوهشگران و صنایع کشور به مراکز آزمایشگاهی ارایه کننده این خدمات، هشتمین کارگروه تخصصی شبکه آزمایشگاهی با عنوان «کارگروه تخصصی دستگاه‌های آنالیز سطح» در شبکه آزمایشگاهی ایجاد شد.

تشکیل این کارگروه که به عنوان «کارگروه BET» نیز شناخته می‌شود، بر اساس اینکه اندازه‌گیری مساحت سطح، حجم و توزیع منافذ، دارای کاربردهای متعددی در مطالعه کاتالیست‌ها، کربن فعال، مواد دارویی، سرامیک‌ها، پلیمرها، رنگ‌ها، پوشش‌ها و نانولوله‌ها است، مورد توجه قرارگرفت.

به همین منظور، گردهم‌آیی با حضور بیش از 20 نفر از کارشناسان و متخصصین این حوزه در مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی در به میزبانی آزمایشگاه مرکزی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد. این برنامه، با هدف تبیین برنامه‌های شبکه آزمایشگاهی، ساختار کارگروه‌های تخصصی برای کارشناسان این حوزه و همچنین هم‌اندیشی در مورد دامنه فعالیت و برنامه‌های این کارگروه برگزار شد.

در ابتدای این نشست، علی نیکبخت، رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، آزمایشگاه مرکزی و برنامه‌ها و فعالیت‌های بخش فناوری این دانشگاه را معرفی کرد. در بخشی از این برنامه نیز کارشناسان حاضر در نشست، از توانمندی‌ها و امکانات آزمایشگاه مرکزی دانشگاه بازدید کردند. اطلاعات توانمندی‌های آزمایشگاهی این مرکز در صفحه آزمایشگاه در سایت شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی قابل دسترس است.

در ادامه نشست، زهره فتاح، کارشناس شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، به معرفی دلایل و اهداف ایجاد شبکه آزمایشگاهی، سازو کارها و برنامه‌های این شبکه و همچنین بیان اهداف شبکه از تشکیل و حمایت از فعالیت کارگروه‌های تخصصی پرداخت.

در بخش بعدی این برنامه، جلسه هم‌اندیشی کارشناسان در مورد عنوان کارگروه،دامنه فعالیت و تنوع تجهیزات مرتبط با این حوزه برگزار شد.

منبع خبر:بنیاد ملی نخبگان

خبر های دیگر
news-image
همایش هزاره سوم؛ گامی استوار در مدیریت استعدادها

17 محقق برجسته داخلی و خارجی در «همایش بین‌المللی مدیریت استعدادها در هزاره


news-image
آب دریا شیرین‌تر می‌شود

پژوهشگر پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی، موفق به معرفی یک پلیمر ضد رسوب، برای تصفیه بهتر آب آشامیدنی در دستگاه‌های تصفی ...


news-image
چرا اثر انگشت داریم

انسان و بسیاری از دیگر اعضای خانواده نخستینیان، در دستان و پاهای خود دارای خطوطی ویژه