مشکلات با تغییر نگرش حل می‌شود | نخبه ها
خدمات مرکز


مشکلات با تغییر نگرش حل می‌شود
news-image


در راستاي ایجاد روحیۀ نشاط و طراوت در بین مستعدان‌برتر و توانمندسازی آنان از طريق کسب مهارت‌های زندگی فردی و اجتماعی، کارگاه آموزشی «تکنیک‌های افزايش شادكامي و اميد به زندگي» به همت بنیاد نخبگان چهارمحال‌وبختیاری برگزار شد.

در این کارگاه، محمد ربيعي؛ عضو هيئت‌علمي گروه روانشناسي و مشاوره دانشگاه شهركرد با اشاره به اينكه شادكامي يعني رضايت داشتن از زندگي، گفت: شادکامی‌ دسـت‌ کـم دو جز اساسی‌ عاطفی و شناختی دارد.

وی با اشاره به اینکه شادکامی متضاد افسردگی‌ نیست، افزود: نبود افسردگی دلیل لازم‌ برای‌ رسیدن‌ به شادکامی‌ است؛ شادکامی‌ دارای سه جزء اساسی‌ هیجان مثبت، رضایت از زندگی و نبود هیجان‌های منفی است.

ربيعي ادامه داد: واژه شادي هنگامي استفاده می‌شود كه انسان درباره كيفيت زندگي خويش دست به يك ارزيابي كلي بزند؛ اين قضاوت خود نشانگر يك فعاليت عقلاني است. پس شادي صرفاً مجموعه‌اي از لذت‌ها نيست بلكه نوعي ساخت‌و‌ساز شناختي نيز محسوب می‌شود كه افراد با كنار هم قرار دادن تجربه‌ها به آن می‌رسند.

وی اظهار داشت: شادي نشان‌دهنده درك كمال مطلوب زندگي نيست بلكه نشان‌دهنده مقدار و ميزان كيفي است. هنگامي كه می‌گوییم فردي شاد است، بدين معني است كه وي زندگي خود را بيش از آنكه نامطلوب بداند، مطلوب می‌پندارد.

عضو هيئت‌علمي دانشگاه شهركرد در بخش ديگری از این کارگاه، به تغيير نگرش‌ها، مداخله سطح عيني و استانداردها بر افزايش كيفيت زندگي و رسيدن به اصل شادي اشاره داشت و خاطرنشان كرد: هر چه استانداردهاي زندگي کاهش یابد، شادکامی افزایش پیدا می‌کند.

ربيعي در پایان با اشاره به تغيير نگرش در زندگي و چگونگی برخورد با مسائل مختلف، گفت: مشکلاتی که اغلب موجب ناراحتی می‌شوند به راحتی با تغییر نگرش قابل حل هستند. زندگی پر از اتفاقات غیرقابل کنترل است. در اغلب موارد تنها چیزی که روی آن کنترل وجود دارد، نگرش نسبت به مسائل است.

منبع خبر:بنیاد ملی نخبگان

خبر های دیگر
news-image
شبیه سازی مجازی پدیده ای هولناک برای فرار آمریکا از نابودی

رویارویی قانون احتمالات و پدیده بی قانون زلزله


news-image
آینده ای بدون بیماری در پیش است

پزشکی مدرن با همه شگفتی­ها، نقطه ضعف­ های بزرگی دارد.مجله Focus در جدیدترین شماره خود


news-image
پايان نامه اي كه مشكل مهم صنعت را حل كرد، پمپ پیستون دوبل احتراقی با قابليت پمپا ...

مخترع بسيجي اردبيلي با انجام پايان نامه اي براساس نياز مهم صنعت توانست پمپ پیستون دوبل احتراقی با قابليت پمپاژ و کمپرس ک ...