فلج مغزی به کمک سلول‌های بنیادی درمان می‌شود | نخبه ها
خدمات مرکز


فلج مغزی به کمک سلول‌های بنیادی درمان می‌شود
news-image


در سال‌های اخیر در حوزه سلول درمانی درباره بیماری‌های عصبی و اختلالات تکاملی- حرکتی تحقیقات گسترده‌ای انجام‌شده است که شایع‌ترین این بیماری‌ها فلج مغزی است.
فلج مغزی یا CP یک اختلال تکاملی درزمینهٔ حرکتی و شیوع آن 2 تا 5/2 مورد در هزار تولد زنده است. آسیب واردشده به مغز در حال رشد می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به فلج مغزی باشد که ممکن است در دوره جنینی، هنگام تولد یا حتی دو سال اول پس از تولد اتفاق افتد. در این بیماری نواحی حرکتی مغز آسیب می‌بیند که این آسیب به اختلال حرکتی و سفتی عضلات منجر خواهد شد. در چنین شرایطی باوجوداینکه ممکن است صدمه واردشده به مغز بهبود پیدا کند می‌تواند با اختلالات و پیامدهای دائمی همراه باشد. خونریزی‌های زمان بارداری، خفگی زایمانی، چندقلویی و تولد نوزاد نارس ازجمله عواملی است که می‌تواند به بروز فلج مغزی در دوره جنینی منجر شود. ابتلا به این بیماری می‌تواند با اختلالات دیگری مانند تشنج، مشکلات کم‌توانی ذهنی، انحراف چشم، اختلال دید و اختلال در شنوایی و یادگیری همراه باشد.

استفاده از سلول‌های بنیادی برای درمان فلج مغزی نخستین بار سال 1962 از سوی پزشکان لهستانی موردتوجه قرار گرفت. آن‌ها قصد داشتند از سلول‌های جفت و پرده آمنیون برای درمان این بیماری استفاده کنند. سال 2003 محققان دانشگاه جورجیای آمریکا در مقاله‌ای نتایج بررسی‌ها و مطالعات انجام‌شده درباره قابلیت‌های سلول‌های بنیادی برای درمان فلج مغزی را منتشر کردند. به‌طورکلی تاکنون 17 کار آزمایی بالینی سلول درمانی برای فلج مغزی در سطح دنیا ثبت‌شده است. این کارآزمایی‌ها در کشورهای کره، مکزیک، آمریکا، هند، ایران و چین انجام‌شده که از مجموع آن‌ها 7 کار آزمایی نهایی شده است. در هر یک از این کارآزمایی‌ها از سلول‌ها و روش‌های متفاوتی برای تزریق استفاده‌شده است. مطالعات و پژوهش‌های انجام‌شده در این زمینه با پاسخ‌های موفقیت‌آمیزی همراه بوده است.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
تولید کالای مرغوب مردم را به خرید کالای ایران ساخت تشویق می کند

رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت حمایت مردم از تولید ملی گفت: تولید کنندگان باید تلاش کنند با تولی ...


news-image
کنفرانس راهکارهای توسعه صنایع‌پیشرفته برگزار می‌شود

اولین کنفرانس راهکارهای توسعه صنایع‌پیشرفته استان گلستان به منظور توسعۀ فرهنگ کارآفرینی برگزار میشود.


news-image
شرکت‌های خلاق برای حضور در نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته حمایت می‌شوند

دبیرخانه برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق به‌منظور توسعه و ترویج فعالیت شرکت‌های خلاق از حضور این شرکت‌ها در دوازدهمی ...