واکسیناسیون به‌کمک باکتری‌ | نخبه ها
خدمات مرکز


واکسیناسیون به‌کمک باکتری‌
news-image


در پژوهشی که نتایج آن را نشریه بین‌المللی جهاد دانشگاهی، AJMB پوشش داده، محققین کشورمان نوعی روش جدید واکسیناسیون را که به کمک باکتری‌ها انجام می‌شود، به‌طور جامع بررسی و معرفی کرده‌اند.
قرن‌هاست مردم متوجه شده‌اند که مصرف محصولات تخمیر شده می‌تواند تأثیر مثبتی بر سلامت انسان داشته باشد. این محصولات که حاوی موادی تحت عنوان کلی «پروبیوتیک‌ها» و دارای باکتری‌های اسیدلاکتیک (LAB) هستند، توسط اداره غذا و داروی ایالات‌متحده (FDA) به‌عنوان مواد ایمن طبقه‌بندی می‌شوند. علاوه بر این، تعدادی از LAB ها علاوه بر داشتن خواص پروبیوتیک، به علت داشتن ظرفیت خوب برای القای سیستم ایمنی در میزبان، می‌توانند پاسخ این سیستم را بهبود بخشند.

در این میان، باکتری LLactococcus lactis یا با اختصار L. lactis با سابقه خوب ایمنی در تخمیر غذا و همچنین توانایی زنده ماندن در عبور از طریق دستگاه گوارش حیوانات و انسان‌ها (با زمان بقاء 2 تا 3 روز)، سطح مخاطی اندام‌های داخلی را مورد تهاجم قرار نمی‌دهد. همچنین این باکتری، ماده موسوم به «لیپوپلی‌ساکارید» ندارد و به همین علت پاسخ‌های ایمنی میزبان را دچار شدت تحریک نمی‌کند.
امروزه، به علت پیشرفت در بسیاری از ابزارهای ژنتیک و توالی یابی کامل ژنوم ، دست‌کاری ژن و تولید پروتئین‌هایی که از طریق دهانی، تناسلی یا از طریق بینی، در سطوح مخاطی میزبان جای گیرند، ، برای پژوهشگران آسان‌تر شده است. در این راستا، محققین دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک و پژوهشکده سرم و واکسن رازی شعبه اراک پژوهشی را انجام داده‌اند که در آن توانایی باکتری L. lactis برای انتقال پروتئین‌های آنتی‌ژنیک و درمانی و درنتیجه واکسیناسیون افراد به بیماری‌های مختلف موردبررسی قرار گرفته است.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
صادرات شیشه و آینه نانویی ایرانی به چهار قاره

گروه صنعتی شیشه کاوه، برترین صادرکننده نانویی کشور در سال ٩٥، محصولات نانویی خود


news-image
دانشگاه‌های فعال کشور را به قطب علمی فضایی تبدیل کنیم

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی، گفت: باید تلاش کنیم که 28 دانشگاه موجود فضایی در ...


news-image
کمترین هزینه با پیل‌های سوختی نانوکاتالیست ایرانی

محققان دانشگاه علم و صنعت ایران نانوکاتالیست‌هایی را سنتز کرده‌اند که می‌تواند هزینه ساخت پیل‌های سوختی