اضطراب مغز را کوچک می کند کودکان را پس از ترسیدن مسخره نکنید | نخبه ها
خدمات مرکز


اضطراب مغز را کوچک می کند کودکان را پس از ترسیدن مسخره نکنید
news-image


طبق بررسی های جدید محققان، بخشی ازمغز کودکانی که درمعرض اضطراب واسترس قراردارند درمقایسه با همسالان شان کوچکتراست.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان شمالی برخی از والدین به منظور تعلیم و تربیت کودک خود از روش ترساندن استفاده می‌کنند اما باید دانست چنین کودکانی بیش از سایرین در معرض ابتلا به اختلالات روانی خصوصا افسردگی و بی‌هویتی در آینده قرار می‌گیرند.
از سویی ترس ممکن است به علت هیجان‌های عاطفی، فشارهای روحی و تنش‌های عصبی و اضطراب نیز در کودک تظاهر کند که در این صورت مشکلات روحی غیرقابل جبرانی در سال‌های پس از نوجوانی ایجاد می‌شود.
خانواده ها هنگامی که جایگزین های مناسبی برای تنبیه ندارند از ابزار کتک زدن،استفاده می کنند چون فکر می کنند تنبیه بدنی،کمک کننده است درحالیکه این مساله یکی از مهم ترین عوامل اضطراب در کودکان به شمار می رود.

کودکان مضطرب در حافظه کوتاه مدت خود دارای اختلال هستند

ترس در برخی از موارد اثر مثبتی بر افراد دارد.یک کارشناس ارشد روان شناسی در خصوص اثر مثبت ترس گفت: تنها درصورتی که ترس در کودکان در جهت اجتناب آنها از کارهای خطرناک باشد،مفید بوده و لازم است.

مسئول اورژانس اجتماعی بجنورد در خصوص اضطراب در کودکان گفت: کودکانی که درمعرض اضطراب واسترس قراردارند بخشی ازمغز که به حافظه مربوط می شود درمقایسه با همسالان شان کوچکتراست.

اختلال در خواب از آثار اضطراب و استرس است

راحله فرخنده افزود: این تفاوت نه تنها دراندازه فیزیکی مغز،خودش را نشان نمی دهد بلکه در توانایی های شناختی هم موثراست که بر این اساس کودکان مضطرب درآزمون های حافظه فضایی وسنجش حافظه کوتاه مدت مشکلات بیشتری دارند.ازجمله علائم فیزیکی اضطراب می توان به اختلال درخواب، پرخاشگری،ناخن جویدن،شب ادراری ولکنت زبان اشاره نمود.

وی اظهار کرد: اضطراب ازلحاظ روانی نیزباعث کاهش اعتمادبه نفس،تنش عضلانی،ترس ازصحنه،و...می شود که در بزرگسالی حوزه های تحصیلی وشغلی وخانوادگی را دچارخدشه می کند.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
توانمندسازی دانش‌آموزان در حوزه خلاقیت و ایده‌پردازی انجام می‌شود

سامانه ثبت اختراع دانش آموزی به زودی رونمایی می‌شود تا آموزش هزار و پانصد مربی و 100هزار دانش آموز


news-image
جمع آوری داروی فشار خون برند چین به دلیل آلوده بودن بماده سرطان زا

سازمان نظارت بر دارو و غذای آمریکا (اف.دی.ای) دستور جمع آوری داروی فشار خون 'والزارتان' برند چین را به دلیل آلوده بودن ب ...


news-image
کیبوردی که گرد و خاک جذب نمی کند

اپل حق امتیاز اختراع کیبوردی را ثبت کرده که ذرات گرد و خاک لابه لای کلیدهای آن گیر نمی کند.