به عنوان یک دستگاه ذخیره سازی و تولید انرژی | نخبه ها
خدمات مرکز


به عنوان یک دستگاه ذخیره سازی و تولید انرژی
news-image


 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، به نقل از zmescience، دانشمندان  بیان کردند که DNA علاوه بر تحویل طرح ژنتیکی برای تمام موجودات زنده، یک بلوک ساختمانی متنوع برای امور عملی است، آنها  DNA  را به عنوان یک دستگاه ذخیره سازی آزمایش و جریان الکتریکی از DNA چهار رشته ای تولید شد.

  یک روش امیدوار کننده که میتواند 215 پتابیت از دادهها، دو برابر همان مقدار که گوگل و فیس بوک در سرورهایشان رمزگذاری  می کنند در یک گرم DNA قرار می گیرد. در حال حاضر، محققان آمریکایی راه را برای استفاده از DNA در مدارهای میکرو الکترونیک کشف کرده، و سپس آنها نشان دادند که چگونه می توان طراحی، ایجاد و استفاده از یک مدار DNA را که قادر به تقسیم و ترکیب جریان است مورد استفاده قرار داد. این کار بسیار شبیه یک آداپتور است که میتواند لوازم چندگانه را به یک منبع برق متصل کند.

DNA خواص خود ساختاری دارد، و دانشمندان قبلا برای ایجاد ترانزیستورهای گرافن و طراحی داروهای جدید از آن استفاده کرده بودند. این به راحتی کار می کند، زیرا چهار پایه مولکولی (A، T، C و (G می توانند با خودساختاری به دو شکل هجومی متصل شوند، با اتصال مانند قطعات پلاستیکی همپوشانی کنند، همیشه اتصال با T و C با G  ایجاد می شود، ساختارهای مختلف DNA  دو بعدی و سه بعدی به طور سنتی توسط دانشمندان در گذشته با استفاده از این اصل ساده طراحی شده اند.

دو مولکول  درهم پیچیده نیز می تواند بار الکتریکی را در فاصله های قابل توجهی حمل و این را با خودساختاری ترکیب کند، که یک کاندیدای بسیار محرمانه برای کاربردهای مختلف در الکترونیک مانند نانو بوتها، دستگاههای فوتونی یا مدارهای مختلف الکترونیک است.

نونجیان تائو، یکی از همکاران این تحقیق در دانشگاه ایالتی آریزونا  می گوید: "توانایی DNA برای حمل بار الکتریکی برای مدتی تحت بررسی بوده است". "تقسیم و ترکیب مجدد جریان یک ویژگی اساسی مدار الکترونیکی معمولی است.  ما می خواهیم این توانایی را در DNA رونویسی کنیم، اما تا کنون این کاملا چالش برانگیز بوده است. "
یک مشکل وجود  دارد و آن این که در شکل معمولی دوطرفه، DNA  به طور ضعیف جریان را به سه یا چند پایانه تقسیم می کند، و بار در گره های تقسیم یا نقاط همگرایی از بین می رود.  این برای برنامه ها برای کاربرد الکترونیک خوب نیست.  با این حال، دانشمندان دانشگاه ایالتی آریزونا، دانشگاه نیویورک و دانشگاه دوک از فرم خاصی از DNA به نام G-quadruplex (G4)  DNA استفاده کردند. همانطور که از نامش بر می آید،  G4-DNA از چهار رشته DNA تشکیل شده است که غنی از گوانین نوکلئوتید (G) هستند.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
تولید بافت فعال پوست انسان از سلول‌های بنیادی

محققان دانشگاه دوک انگلیس توانستند بافت زنده و فعال پوست انسان را با استفاده از


news-image
نخستین حسگر تنفسی جهان ابداع شد

یک شرکت آمریکایی، نخستین حسگر تنفسی جهان را برای تحلیل تنفس ورزشکاران ابداع کرده است.


news-image
ثبت نام نمایشگاه اینوتکس 2020 آغاز شد

ثبت نام در نمایشگاه اینوتکس 2020 در دهه اول اسفند ماه آغاز شد. نهمین نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری (اینوتکس 2020) ...