تحقیقات و پروپوزال های دانشگاهی اثربخش می شوند | نخبه ها
خدمات مرکز


تحقیقات و پروپوزال های دانشگاهی اثربخش می شوند
news-image


کارگاه آموزشی تخصصی اثربخشی تحقیقات و تدوین استراتژی پروپوزال ها با همت جهاددانشگاهی تربیت مدرس برگزار می شود.
حمید گلحسنی مسوول اجرایی پروژه های مطالعاتی جهاددانشگاهی تربیت مدرس در گفتگو با خبرنگار سیناپرس پیرامون برگزاری این کارگاه آموزشی گفت: اثربخشی در تعریف ساده و کلی این معنا را دارد که سرمایه گذاری هایی که در دانشگاه ها و در حوزه پژوهش کشور انجام می گیرد، چه منفعت و چه تغییرات مثبتی را برای کشور به همراه دارد؟

وی در پاسخ به این سوال که چرا این موضوع برجسته شده است، گفت: به این دلیل که بحران های مالی و کاهش منابع در دنیا در حال وقوع است. مشکلات فراپیچیده در حال شکل گیری است که بازیگران و عوامل زیادی در آن دخیل هستند و به همین خاطر حل کردنشان بسیار سخت بوده و اغلب حل نشده باقی می مانند. از سوی دیگر، تعداد بالای محققان که به جامعه پژوهشی اضافه می شود مشکل دیگری است. چراکه، اینها نیاز دارند از منابع استفاده کنند در حالیکه بحران های مالی منابع را کاهش می دهند.

گلحسنی در ادامه عنوان کرد: حال اتفاقی که می افتد این است که این مفهوم که نقش دانشگاه ها در توسعه اقتصادی و اجتماعی جامعه به چه صورتی است، برجسته تر شده و بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. در این موضوع روز به روز این مساله برجسته تر می شود. ضمن اینکه دکتر غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوی هم به تازگی تاکید کرده اند که تحقیقات دانشگاه ها و مراکز آموزشی باید به سمت حل مشکلات جامعه و ایجاد اثربخشی رود.

وی با اشاره به اینکه این روند در کشورهایی مانند انگلستان، استرالیا، کانادا و آمریکا در حال انجام است و در حال پیگیری این موضوع هستند، در مورد برگزاری این کارگاه آموزشی گفت: این موضوعی است که جهاددانشگاهی تربیت مدرس به صورت متمرکز وارد آن شده و از سوی دیگر، جهاددانشگاهی به عنوان سازمانی که بین دانشگاه ها و جامعه قرار دارد و با توجه به اینکه در همه دانشگاه ها حضور و با حوزه های سیاستگذار و اجرایی کشور هم ارتباط تنگاتنگ دارد، با هدف اینکه چطور می تواند این اثربخشی را در جامعه بیشتر کند، به این موضوع ورود پیدا کرده است.

مسوول اجرایی پروژه های مطالعاتی جهاددانشگاهی تربیت مدرس با اشاره به اینکه تعدادی برنامه در این راستا تهیه دیدیم که مفهوم اثربخشی تحقیقات و پروپوزال ها را در جامعه گسترش داده و این گفتمان سازی را در این حوزه ایجاد کنیم، گفت: وب سایت و شبکه اثربخشی تحقیقات اولین قسمت کار است که محققان می توانند از منابع موجود در آن استفاده کنند.

گلحسنی ادامه داد: موضوع دیگر برگزاری کارگاه آموزشی است که نخستین آن چهارشنبه برگزار خواهد شد. بخش اول راجع به اهمیت گفتمان سازی و اینکه چرا حوزه های پژوهشی باید به آن توجه کنند. بخش دیگر نیز استفاده از تجارب دانشگاه های بزرگ در کشورهای دیگر است که در این مورد وارد همکاری با دانشگاه یورک کانادا شدیم.

وی خاطرنشان کرد: از این رو، مدیر کل پژوهش و نوآوری دانشگاه یورک کانادا در این کارگاه در رابطه با مدل اثربخشی مطالب مفیدی ارائه خواهند داد.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
پژوهشکده‌ باستان شناسی از انجام نقشه باستان‌شناسی کشور منع شد

جامعه‌ی باستان‌شناسی ایران در نامه‌ای به منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخواست های خود را اعلام کردند.


news-image
آلایندهﻫﺎی نفتی را با گیاهان حذف کنیم

محققان کشور با انجام پژوهشی مطالعه نقش گياه و ترشحات ريشه بر روي تحرك و قابليت دسترسي زيستي آلايندهﻫﺎي نفتي در خاك و تسر ...


news-image
ابزاری برای ارزیابی روان‌شناختی ناباروری

محققین ایرانی در مطالعه‌ای پژوهشی که نشریه بین‌المللی جهاد دانشگاهی، IJFS به انتشار نتایج آن پرداخته است، به شرح فعالیت ...