کشف و معرفی شش گونه گیاهی جدید به دنیا | نخبه ها
خدمات مرکز


کشف و معرفی شش گونه گیاهی جدید به دنیا
news-image


گیاهان دارویی میراثی منطقه‌ای با اهمیت جهانی هستند كه ثروت عظیمی را به جهان ارزانی داشته‌اند.
وجود هزاران گونه گیاهی از گلسنگ‌ها تا درختان تنومند گویای تنوع و كثرت گیاهان با خواص درمانی هستند. به گونه ای که حداقل یک بار در طول تاریخ طب سنتی به عنوان دارو در جوامع بشری استفاده شده‌اند. این مسئله موجب شده است كه هر سال تعداد بیشتری از متقاضیان با تغییر نوع كشت از زراعت‌های معمول به كشت گیاهان دارویی، به سمت تولید این دسته از گیاهان روی آورند، اما عدم آگاهی كامل آنان نسبت به شناخت گیاهان دارویی، محققان و كشاورزان گیاهان دارویی را با مشكلات جدی روبرو كرده است.

از این رو، پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی با هدف جمع آوری، شناسایی و ایجاد بانک داده‌ها اقدام به راه‌اندازی هرباریوم گیاهان دارویی کرده است. این هرباریوم که سامانه‌ای پویا برای شناسایی گونه‌های بومی و غیر بومی است، با  مساحتی در حدود یکهزار متر مربع و گنجايشی با حدود ۱۰ هزار نمونه گیاهی از آغاز تشکیل این گروه پژوهشی فعالیت خود را آغاز کرده و به طور منسجم نیز از سال ۱۳۸۱ به گسترش این فعالیت‎ها ادامه داده است. در این هرباریوم هم اکنون بیش از دوهزار و ۵۰۰ نمونه گیاهی و حدود ۵۰۰ گونه گیاهی وجود دارد و ۴۰ تا ۵۰ مورد آن گیاه بومی کشور است.

مدیر گروه پژوهشی کشت و توسعه گیاهان دارویی در گفتگو با خبرنگار سیناپرس با اشاره به اینکه هم اکنون تعداد زیادی نمونه‎های هرباریومی استاندارد در این مرکز موجود است گفت: با توجه به اهمیت موضوع و نیز نیازهای مبرم در این خصوص، این گروه پژوهشی در راستای رسالت خود از طریق ایجاد همکاری‎های علمی نسبت به ارتباط این هرباریوم با سایر مراکز تحقیقاتی، باغ‌های گیاهشناسی و سایر هرباریوم‎های معتبر جهان اهتمام ویژه دارد.

دکتر علی مهرآفرین افزود: اولین سامانه هرباریوم دیجیتال ایران که در سال ۱۳۹۳ به صورت رسمی به بهره برداری رسید، با کد انحصاری IMPH در ایندکس بین‌المللی هرباریوم‌های جهان "Herbariorum Index" به ثبت رسید. جمع‌آوری، شناسایی و ارزیابی گونه‎های گیاهان دارویی مناطق مختلف کشور در راستای مستندسازی گیاهان دارویی و همگام با مطالعات اتنوبوتانی به عنوان یک محور پژوهشی در این بخش انجام می‎شود.

وی در رابطه با برخی فعالیت‌های مهم هرباریوم گفت: محققان این بخش ضمن رصد کردن رویشگاه‌های گیاهان دارویی ایران و جمع‌آوری و شناسایی آنها اقدام به مطالعات گیاه‌شناسی مردمی نیز می‌کنند؛ به این معنا که ضمن شناسایی گونه‌های گیاهی، با مراجعه به مردم اطلاعاتی در زمینه طب سنتی گیاهان دارویی منطقه کسب می‌کنند و به این ترتیب این داده‌ها که از نسلی به نسل دیگر بدون مکتوب شدن در منابعی، منتقل می‌شود، در یک بانک داده‌ جمع‌آوری خواهد شد.

منبع خبر:سیناپرس
 

خبر های دیگر
news-image
محصولات فناورانه نانو وارد بازار ایران و کره جنوبی می شود

مدیر کارگروه امور بین‌الملل ستاد توسعه فناوری نانو گفت: توانستیم کلوپی با کره جنوبی راه اندازی کنیم تا در نهایت محصولات ...


news-image
گامی برای توسعه فعالیت‌های علمی در حوزه علوم شناختی برداشته شد

در راستای ترویج علوم شناختی و تامین ابزارها و زیرساخت‌های مورد نیاز این حوزه، با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناخ ...


news-image
کشور در مسیر آموختن فرهنگ زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری است

به اعتقاد معاون علمی و فناوری رییس جمهوری مهم‌ترین لازمه برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و رونق کسب و کارهای نوآور، وجود یک ...