اختراع بتن سبک با پلیمر های سوپر جاذب | نخبه ها
خدمات مرکز


اختراع بتن سبک با پلیمر های سوپر جاذب
news-image


در هیچ کدام از طرح های دیگر بتن سبک وجود نداشت، برای مثال تمام بتن های سبک تولید کارخانه ای میشوند اما این بتن توان تولید کارگاهی را هم دارد و یا اینکه بتن های سبک دیگر به عنوان غیر سازه ای استفاده میشوند ولی این بتن ها در سازه ای هم استفاده میشوند.

به گزارش خبر گزاری علم و فن آوری از آذربایجان شرقی؛ فردین قاسم پور، ازجمله جوانان نخبه ای است که یکی از طرح های او که به ثبت رسانده است، ساخت و تولید بتن سبک با استفاده از پلیمر های سوپر جاذب است. او متولد ۱۳۶۶ است و اصالتا اهل شهرستان میاندوآب و فوق‌لیسانس مهندسی عمران سازه است، مصاحبه با وی را در زیر میخوانیم:

قاسم پور در پاسخ به این سوال که این طرح چه مزایایی دارد گفت:طرح من ساخت و تولید بتن سبک با استفاده از پلیمر های سوپر جاذب بود و مزایایی که این طرح داشت در هیچ کدام از طرح های دیگر بتن سبک وجود نداشت، برای مثال تمام بتن های سبک تولید کارخانه ای میشوند اما این بتن توان تولید کارگاهی را هم دارد و یا اینکه بتن های سبک دیگر به عنوان غیر سازه ای استفاده میشوند ولی این بتن ها در سازه ای هم استفاده میشوند.

مخترع تبریزی ادامه داد:وزن هر بتن معمولی حدودا برابر ۲۲۰۰ تا ۲۴۰۰ گرم است که بتن های ما وزنی حدود ۱۶۰۰ گرم وزن دارند البته چون این بتن ها قابلیت ساخت کارگاهی را دارا هستند میتوان با یک دستورالعمل ساده در هر وزنی آن را تولید کرد که بستگی به مقدار موادی است که مخلوط میشود.

وی همچنین افزود:از خواص پلیمر های سوپر جاذب این است که آب را جذب میکند و حجمش زیاد میشود و ما ازآن تکنولوژی در بتن استفاده کردیم و آب را به بتن تزریق کردیم چون آب باعث بالا رفتن مقاومت در بتن میشود و در این بتن ها لازم نیست نگهداری بتن با آب شود و با توجه به آبی که جذب کرده است مقاومت بتن را بالا میبرد و از طرفی هم که آب موجود درآن تبخیر میشود و فضاهای خالی در حد میکروسکوپی  باقی میماند و حفره های ایجاد شده باعث سبک بودن و جلویگیری از ترک خوردن در یخ زدگی این بتن میشود.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
سلول‌های مغزی با چه زبانی با یکدیگر در ارتباط هستند

"پچ کلمپ" چیست. سوالی که با دیدن این واژه از ذهن بسیاری می‌گذرد و شنیدن آن برای نخستین بار ذهن را درگیر کند.


news-image
نخستین عنکبوت آموزش دیده جهان رونمایی شد

دانشمندان امیدوار بودند با مطالعه بیومکانیک تنظیم هدف و جهش این عنکبوت آنها در سایر زمینه های تحقیقاتی بکار ببرند


news-image
اعطای تسهیلات نظام‌وظیفة تخصصی به دانش‌آموختگان‌ِبرتردانشگاه‌های‌کشور

بنیاد ملّی نخبگان براساس آیین‌نامة «شناسایی و پشتیبانی از دانش‌آموختگان‌برتر دانشگاهی» تسهیلات ویژه‌ای را برای دانش‌آموخ ...