توسعه سیستم‌های تولید همزمان برق حرارت و سرمایش در کشور اجرایی می‌شود | نخبه ها
خدمات مرکز


توسعه سیستم‌های تولید همزمان برق حرارت و سرمایش در کشور اجرایی می‌شود
news-image


توسعه و ساخت سیستم‌های تولید همزمان برق، حرارت و سرمایش در کشور با همکاری شرکت‌های دانش بنیان، استارتاپ‌ها و تعامل آنها با شرکت‌های اروپایی و ژاپنی انجام می‌شود.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، طرح بهینه سازی انرژی در ساختمان‌های تهران توسط ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی اجرا می شود. برای پیشبرد سریع تر این طرح کمیته راهبردی و هماهنگی در سال گذشته تشکیل شد که از تمام نهادهای مرتبط همچون وزارت نفت، شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، راه و شهرسازی، شهرداری و سازمان برنامه و بودجه نمایندگانی در آن حضور دارند.
این کمیته با برگزاری جلساتی روند پیشرفت طرح را بررسی می کند تا با همکاری تمام دستگاه ها روند پیشرفت با سرعت بیشتری طی شود. همچنین برای انتخاب گروه مدیریت پروژه نیز بر اساس مقررات و ضوابط دفتر عمران سازمان ملل متحد فراخوانی عمومی منتشر شد و انتخاب مدیر پروژه در آبان ماه سال گذشته انجام گرفت که تمام هزینه های مربوط به آن از سوی صندوق جهانی محیط زیست پرداخت می شود. البته این نکته را نیز باید مطرح کرد که هزینه مربوط به نمایندگان نهادهای مختلف کشورمان جزء آورده های دولت ایران محسوب می شود.
این پروژه در رابطه با سه مولفه پیش می رود.  نخست بررسی و ارزیابی قوانین و آیین نامه ها برای حوزه بهینه سازی انرژی در ساختمان ها و پیشنهاد اصلاحیه است تا به نوعی به اجرایی شدن سیاست ها کمک شود. سپس اجرای پایلوت های مشخص برای کاربرد فناوری های نوین با بازده انرژی بالا در ساختمان های نمونه است تا توسعه فناوری در کشور تشویق شود. آخرین مولفه نیز ایجاد تحول در بازار انرژی کشور برای توجیه پذیر کردن طرح ها بهینه سازی انرژی ساختمان ها بر اساس مکانیسم و ساز و کار بازار و توسعه فعالیت های بخش خصوصی در این زمینه است.
همچنین در رابطه با هریک از این مولفه ها اقداماتی در حال انجام است، شرکتی انتخاب شده تا قوانین و آیین نامه های مختلف در این حوزه را بررسی و پیشنهادات خود را مطرح کند تا با بررسی در کمیته پروژه جمع بندی نهای انجام شود که این مسئله در راستای مولفه نخست است. در نهایت نیز اگر نیاز به اصلاحاتی در قوانین بود از سوی معاونت علمی به دستگاه اجرایی پیشنهاد شود. در رابطه با مولفه دوم نیز بین 6 تا 8 ساختمان به عنوان پایلوت انتخاب می شوند تا در آنها فناوری های جدید با کارایی بالا مورد استفاده قرار گیرد که این موضوع با حمایت بخش خصوصی و شرکت‌های خدمات انرژی پیش می رود. در طول اجرای پروژه آزمون و بررسی های لازم انجام می شود تا راهکارهای مناسب برای توسعه فناوری های مورد نظر در سطح کشور مطرح شود. 

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
طرح کلان ملی «شبکه هوشمند برق ایران و پیاده سازی نمونه» اجرا می گردد

دانشگاه شهید بهشتی از مشارکت این دانشگاه در طرح کلان ملی «شبکه هوشمند برق ایران و پیاده سازی نمونه» به همراه دو دانشگاه ...


news-image
آويز پوشيدني محافظ در مقابل تشعشعات امواج الكترومغناطيسي (موبايل و امواج راديويي ...

صابر اسدی نیا عضو موسسه حامی نوابغ جوان(حامی نخبگان) با افتخار برای نخستین بار موفق به ابداع آويز پوشيدني محافظ در مقابل ...


news-image
برخورداری برگزیدگان نخستین المپیاد دانشجویی سلول های بنیادی و مهندسی بافت از تسه ...

برگزیدگان «نخستین المپیاد دانشجویی سلول های بنیادی و مهندسی بافت» از امتیازات شورای هدایت استعدادهای درخشان وزارت علوم، ...