چرا اثر انگشت داریم | نخبه ها
خدمات مرکز


چرا اثر انگشت داریم
news-image


انسان و بسیاری از دیگر اعضای خانواده نخستینیان، در دستان و پاهای خود دارای خطوطی ویژه هستند که به صورت دوایر و منحنی های تو در تو دیده می شوند. این خطوط ساده نقش مهمی در روند تکاملی ما داشته و به کمک آن ها می توانیم اشیا را در دست بگیریم.
پوست انسان در بخش های کف دست و نوک انگشتان دارای خطوط خاصی هستند که در هر شخصی منحصر به فرد بوده و تقریبا پیدا کردن دو نفر با شکل اثر انگشت یکسان، غیر ممکن است. حال ممکن است که این سوال پیش آید که در کل کاربرد این خطوط منحنی در دست ها و پاهای انسان چیست؟

میلیون ها سال پیش اجداد انسان روی درخت ها زندگی می کردند و نداشتن این خطوط باعث افزایش خطر سقوط از درخت و از بین رفتن آن ها می شده است. به این ترتیب در روند تکامل انسان و به ویژه با توجه به نیاز انسان برای ابزارسازی و استفاده از ابزار، این خطوط و علائم در پوست دست و پای انسان ظاهر شده و سپس بیشتر و پیچیده تر شد.

پاسخ کوتاه علمی به این سوال، در یک جمله خلاصه می شود: این خطوط به دست و پای انسان کمک می کند تا خاصیت چسبندگی بیشتری داشته و به طور راحت تری اشیا را لمس کرده و جا به جا کنند. جانوران و موجوداتی که فاقد این خطوط در دست و پاهایشان هستند، به نسبت سایر موجودات دارای این ویژگی، بیشتر سر خورده و قابلیت کمتری برای گرفتن اشیا دارند.

ممکن است با دانستن موارد فوق، این سوال برای شما پیش بیاید که انسان امروزی با دارا بودن امکاناتی مانند کفش، دستکش و .... چه نیازی به این خطوط و منحنی های عجیب و غریب روی پوست دست و پای خود دارد؟ دانشمندان در پاسخ به این سوال ادعا می کنند که اگرچه بشر امروزه دارای امکاناتی مانند کفش و دستکش است اما در بیشتر زمان روند تکاملی خود این امکانات را نداشته و متکی به این خطوط به ظاهر ساده بود.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
کمک به معلولان محور مسابقه ملی واسط‌ مغز و رایانه

دومین مسابقه ملی واسط‌ مغز و رایانه(iBCIC 2018) توسط آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز برگزار می‌شود.


news-image
شهرداری‌های کلان‌شهرهای ایران در نشستی به توسعه شهر هوشمند می‌پردازند

شهرداریهای کلان‌شهرهای ایران هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر ...


news-image
مبنای طبقه بندی خطرات ناشی از فناوری لیزر چیست

اصولاً یک لیزر و یا سامانه لیزری نسبت به خطرات احتمالی که ممکن است به وجود آورد طبقه‌بندی می‌شود، مبنای طبقه‌بندی خطرات ...