چرا اثر انگشت داریم | نخبه ها
خدمات مرکز


چرا اثر انگشت داریم
news-image


انسان و بسیاری از دیگر اعضای خانواده نخستینیان، در دستان و پاهای خود دارای خطوطی ویژه هستند که به صورت دوایر و منحنی های تو در تو دیده می شوند. این خطوط ساده نقش مهمی در روند تکاملی ما داشته و به کمک آن ها می توانیم اشیا را در دست بگیریم.
پوست انسان در بخش های کف دست و نوک انگشتان دارای خطوط خاصی هستند که در هر شخصی منحصر به فرد بوده و تقریبا پیدا کردن دو نفر با شکل اثر انگشت یکسان، غیر ممکن است. حال ممکن است که این سوال پیش آید که در کل کاربرد این خطوط منحنی در دست ها و پاهای انسان چیست؟

میلیون ها سال پیش اجداد انسان روی درخت ها زندگی می کردند و نداشتن این خطوط باعث افزایش خطر سقوط از درخت و از بین رفتن آن ها می شده است. به این ترتیب در روند تکامل انسان و به ویژه با توجه به نیاز انسان برای ابزارسازی و استفاده از ابزار، این خطوط و علائم در پوست دست و پای انسان ظاهر شده و سپس بیشتر و پیچیده تر شد.

پاسخ کوتاه علمی به این سوال، در یک جمله خلاصه می شود: این خطوط به دست و پای انسان کمک می کند تا خاصیت چسبندگی بیشتری داشته و به طور راحت تری اشیا را لمس کرده و جا به جا کنند. جانوران و موجوداتی که فاقد این خطوط در دست و پاهایشان هستند، به نسبت سایر موجودات دارای این ویژگی، بیشتر سر خورده و قابلیت کمتری برای گرفتن اشیا دارند.

ممکن است با دانستن موارد فوق، این سوال برای شما پیش بیاید که انسان امروزی با دارا بودن امکاناتی مانند کفش، دستکش و .... چه نیازی به این خطوط و منحنی های عجیب و غریب روی پوست دست و پای خود دارد؟ دانشمندان در پاسخ به این سوال ادعا می کنند که اگرچه بشر امروزه دارای امکاناتی مانند کفش و دستکش است اما در بیشتر زمان روند تکاملی خود این امکانات را نداشته و متکی به این خطوط به ظاهر ساده بود.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
نقش انیمیشن‌ها در ایجاد خلاقت و یادگیری کودکان

همزمان با ورود به عصر دیجیتال و ظهور رسانه‌ها و تکنولوژی‌های دیجیتالی، اغلب فعالیت‌های بشر تحت تاثیر این تکنولوژی‌ها قرا ...


news-image
مرکز نوآوری با هدف ایجاد نشان تجاری برای پهپاد‌ها ایجاد شده است

دبیر ستاد توسعه هوایی و هوانوردی معاونت علمی گفت: مرکز نوآوری پهپادی در کشور را با هدف ایجاد نشان تجاری برای این محصولات ...


news-image
جهش 10 پله¬‌ای ایران در رتبه‌بندی شاخص جهانی نوآوری

براساس تازه‌ترین گزارش سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) در رتبه بندی کشورها در شاخص جهانی نوآوری، جمهوری اسلامی ایران در ...