ورزش تاثيري بر تخمدان پلی‌کیستیک ندارد | نخبه ها
خدمات مرکز


ورزش تاثيري بر تخمدان پلی‌کیستیک ندارد
news-image


در پژوهشی که نتایج آن اخیرا در نشریه انگلیسی‌زبان IJFS وابسته به جهاد دانشگاهی منتشرشده، تأثیر ورزش بر بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک در زنان مورد ارزیابی قرار گرفته است.
سندرم تخمدان پلی­‌کیستیک یا به‌اختصار، PCOS، شایع‌­ترین اختلال غدد درون­‌ریز در زنان در سنین قبل از یائسگی است که 5 تا 10 درصد از آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌­دهد. این مشکل با اختلال عملکرد تخمک­‌گذاری، علائم بالینی و بیوشیمیایی مشخص می­‌شود. جلوه‌های بالینی PCOS شامل اختلالات قاعدگی، پُرمویی، آکنه و ناباروری ناشی از عدم تخمک‌گذاری هستند.

اگرچه PCOS بیماری شایعی در میان زنان بارور است، اما علت این اختلال هنوز به‌طور قطعی مشخص نیست. اکثر شواهد به سطوح بالای تستوسترون آزاد در پلاسمای خون و سطوح پایین هورمون استرادیول در تخمدان‌های فرد مبتلا اشاره دارند که به نظر می‌­رسد خود، ناشی از اختلال در تنظیم سنتز استروئیدها باشد. در این خصوص، آروماتاز (CYP19) یک آنزیم کلیدی است که تبدیل هورمون‌ها به یکدیگر را تنظیم و کاتالیز می­‌کند. بعضی از تحقیقات نشان می­‌دهند ژنی که CYP19 را رمزگذاری می‌کند، می‌تواند یک عامل تعیین‌کننده‌ی مهم خطر برای ابتلا به PCOS باشد.
برخی شواهد نشان می­‌دهند که ورزش می‌­تواند وزن بدن، عملکرد تخمدان، سطح آندروژنِ در گردش و حساسیت به انسولین در زنان مبتلابه PCOS را بهبود بخشد. لذا در همین زمینه، محققینی از دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پژوهشی را انجام داده‌اند که در آن اثرات ورزش بر تغییرات وزن و بیان غلظت‌های هورمون‌ها و آنزیم‌های مختلف در تخمدان­‌های جانوران مدل مبتلابه سندرم تخمدان پلی­‌کیستیک (PCOS) مورد ارزیابی قرار گرفته است.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
خودکفایی در زمینه تولید محصولات آرایشی از منابع ایمن دریا امکان‌پذیر می‌شود

در پی برگزاری مسابقه ایده بازار دریایی در استان ایده ماسک صورت ژلاتین دریایی مقام نخست را از آن خود کرد که در پی این تول ...


news-image
شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه تحلیل داده تقویت می‌شوند

مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا معاونت علمی مسابقه "تحلیل داده‌های نسل جدید توالی‌یابی(NGS) " را با همکاری ستاد توسعه زیست ...


news-image
نشست هم‌اندیشی مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی برگزار شد

نشست هم‌اندیشی مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.