میلی ربات جدید برای حرکت در بدن انسان | نخبه ها
خدمات مرکز


میلی ربات جدید برای حرکت در بدن انسان
news-image


در سال های اخیر ربات های کوچک متعددی برای حرکت در بدن انسان و انتقال دارو طراحی شده اند اما یک میلی ربات جدید دستاوردهای تازه ای در این زمینه داشته است.
به گزارش سیناپرس به نقل از مهر، میلی ربات یادشده بسیار منعطف بوده و قادر به خزیدن، شنا کردن، پرش، راه رفتن و غیره برای جابجایی در بافت های مختلف بدن و رساندن دارو به مقصد تعیین شده است.این ربات علاوه بر تحویل دارو می تواند زخم های داخل بدن را مداوا کند یا شریان های مسدودشده را باز کند. کاری که تا به حال ربات های بدن پیما قادر به انجام آن نبوده اند.

محققان موسسه مکس پلانک در مونیخ آلمان می گویند این اولین بار است که یک ربات بدن پیما قادر به انجام امور پیچیده و متعددی بوده و می تواند در بخش هایی دشوار از بدن وظایف محول شده را انجام دهد.

عملکرد این ربات کوچک مبتنی بر رفتارهای برخی انواع حلزون ها یا باکتری ها است که از توانایی های حرکتی بسیار متنوعی برخوردار هستند. ربات مذکور که تنها ۴ میلیمتر طول دارد، نوعی سیلیکون منعطف بوده و مانند یک کرم و از طریق نزدیک کردن دو بخش انتهایی خود به هم و سپس باز کردن آنها حرکت می کند.

علاوه بر این، ریز ذره های مغناطیسی در این ربات کار گذاشته شده تا خزیدن، غوطه ور شدن و شنای آن در بافت های مایع بدن انسان تسهیل شود. این ربات در آینده از طریق پوست به داخل بدن انسان تزریق خواهد شد و ردگیری آن در درون بافت های انسانی به سادگی ممکن خواهد بود.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
نخستین رویداد کارآفرینی و فناوری شهر خوب برگزار می‌شود

نخستین رویداد کارآفرینی و فناوری شهر خوب با هدف حل چالش‌های مدیریت شهری با حمایت ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاددانش بنیان معاونت ...


news-image
حوزه‌های مهم رشد یافته در بستر دریا کدم‌اند

با تلاش محققان در صنعت دریایی؛ در 6 حوزه صادرات، گردشگری، تعمیرات، خدمات و زنجیره تأمین، همچنین بازیافت شناورها و سازه‌ ...


news-image
سومین سمپوزیوم «سلول‌های بنیادی و کاربرد آن در بیماری‌های ریوی» برگزار شد

سومین سمپوزیوم «سلول‌های بنیادی و کاربرد آن در بیماری‌های ریوی» با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی م ...