میلی ربات جدید برای حرکت در بدن انسان | نخبه ها
خدمات مرکز


میلی ربات جدید برای حرکت در بدن انسان
news-image


در سال های اخیر ربات های کوچک متعددی برای حرکت در بدن انسان و انتقال دارو طراحی شده اند اما یک میلی ربات جدید دستاوردهای تازه ای در این زمینه داشته است.
به گزارش سیناپرس به نقل از مهر، میلی ربات یادشده بسیار منعطف بوده و قادر به خزیدن، شنا کردن، پرش، راه رفتن و غیره برای جابجایی در بافت های مختلف بدن و رساندن دارو به مقصد تعیین شده است.این ربات علاوه بر تحویل دارو می تواند زخم های داخل بدن را مداوا کند یا شریان های مسدودشده را باز کند. کاری که تا به حال ربات های بدن پیما قادر به انجام آن نبوده اند.

محققان موسسه مکس پلانک در مونیخ آلمان می گویند این اولین بار است که یک ربات بدن پیما قادر به انجام امور پیچیده و متعددی بوده و می تواند در بخش هایی دشوار از بدن وظایف محول شده را انجام دهد.

عملکرد این ربات کوچک مبتنی بر رفتارهای برخی انواع حلزون ها یا باکتری ها است که از توانایی های حرکتی بسیار متنوعی برخوردار هستند. ربات مذکور که تنها ۴ میلیمتر طول دارد، نوعی سیلیکون منعطف بوده و مانند یک کرم و از طریق نزدیک کردن دو بخش انتهایی خود به هم و سپس باز کردن آنها حرکت می کند.

علاوه بر این، ریز ذره های مغناطیسی در این ربات کار گذاشته شده تا خزیدن، غوطه ور شدن و شنای آن در بافت های مایع بدن انسان تسهیل شود. این ربات در آینده از طریق پوست به داخل بدن انسان تزریق خواهد شد و ردگیری آن در درون بافت های انسانی به سادگی ممکن خواهد بود.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
ساخت دستشویی فرنگی کشویی با قابلیت تنظیم ارتفاع دستشویی فرنگی بیمارستانی

دستشویی فرنگی کشویی با قابلیت تنظیم ارتفاع در مرکز خلاقیت و نوآوری بسیج ساخته شد.


news-image
عملکرد کبد نقش اساسی در شروع بیماری آلزایمر دارد

محققان در تحقیقات اخیرشان دریافته‌اند که عملکرد کبد نقش اساسی در شروع بیماری آلزایمر ایفا می‌کند.


news-image
سیستم بازیافتی که مواد غذایی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند

محققان دانشگاه ملی سنگاپور یک سیستم بازیافت بی هوازی و پایدار ساختند که قادر است بقایای مواد غذایی را به انرژی الکتریکی، ...