خلاقیت‌های پژوهشی با حمایت از بخش‌خصوصی شکوفا می‌شود | نخبه ها
خدمات مرکز


خلاقیت‌های پژوهشی با حمایت از بخش‌خصوصی شکوفا می‌شود
news-image


معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری گفت: دولت‌ها در پژوهش‌های بخش تجاری و کاربردی نقش راهبری و تسهیل‌گری ایفا می‌کنند و شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها، دانشگاهیان به خوبی می‌توانند در این حوزه نقش‌آفرینی کنند.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در نشست نخبگانی فناوری اطلاعات در قوه قضائیه گفت: به واسطه فرهنگ اقتصاد نفتی اجازه بروز خلاقیت و نوآوری را در اقتصاد و کارآفرینی و به تبع آن در پژوهش سلب کردیم، اما این روند طی سال‌های اخیر و با جایگزین شدن تدریجی زیست بوم کارآفرینی و نوآوری در آستانه تغییر است.
وی افزود: فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان اکنون زمینه‌ای فراهم کرده است تا جوانان خلاق و کارآفرین بتوانند استارتاپ‌های خود را یاجاد کنند و ضمن کارآفرینی و درآمدزایی درخور توجه در اندک‌زمان، نقش خود را در سپهر اقتصاد دانش‌بنیان ایفا کنند.
ستاری با تأکید بر ضرورت عدم ورود بخش خصوصی به حوزه پژوهش‌های تجاری و ایجاد زمینه بروز خلاقیت‌های پژوهشی برای بخش خصوصی گفت: دولت‌ها می‌بایست به عنوان راهبر و نه مجری پژوهش‌های تجاری و کاربردی نقش‌آفرینی کنند و پژوهش‌هایی که قرار است به حل مشکل یا ارائه خدمتی جدید بپردازند، باید توسط شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتا‌ها، دانشگاهیان و فعالان بخش خصوصی صورت بگیرد.
رئیس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ، با بیان این‌که زیست بوم کارآفرینی بزرگ‌ترین زیرساخت بازگشت دانشگاهیان و پژوهشگران نخبه ایرانی به کشور است، عنوان کرد: با ترویج فرهنگ توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و اصلاح رویکرد عمومی به سوی نوآوری و کارآفرینی، در آینده‌ای استارتاپی‌ها، به بزرگ‌ترین کسب و کارهای جامعه بدل خواهند شد.

ستاری، اقبال عمومی جامعه نسبت به شرکت های دانش بنیان و کسب و کارهای استارتاپی به خصوص در حوزه خدمات را به دلیل توانمندی این کسب و کارها در پر کردن خلأ خدمات کیفی و سازگار با شرایط جامعغه دانست و گفت: مردم به خوبی از استارتاپ‌ها به خصوص در حوزه خدمات استقبال کردند، زیرا به کمک نوآوری این استارتاپ‌ها، خدمات مورد نیاز خود را با چالش اندک، هزینه پایین و کیفیت بالا دریافت می‌کنند.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری
 

خبر های دیگر
news-image
فراخوان پذیرش شرکت‌های متقاضی خلاق اعلام شد

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی، ضمن اعلام فراخوان پذیرش شرکت‌های مرتبط با صنایع خلاق و فرهنگی گفت ...


news-image
دومین کنگره بین المللی پزشکی شخصی ایران برگزار می شود

دومین کنگره بین المللی پزشکی شخصی ایران با محوریت سرطان در تاریخ 23 تا 25 دی 96


news-image
شرکت‌های دانش بنیان؛ حمایت‌ها و مزایا

شرکت‌های دانش بنیان با هدف توسعه اقتصاد مبتنی بر دانش و پیشرفت تکنولوژیکی کشور ایجاد شده و مورد حمایت پارک‌های علم و فنا ...