دو ماهواره مجهز به لیزر به قمر ارسال می‌شوند | نخبه ها
خدمات مرکز


دو ماهواره مجهز به لیزر به قمر ارسال می‌شوند
news-image


محققان در نظر دارند، به‌منظور بررسی فعالیت‌های قسمت همیشه تاریک ماه که ما به‌ندرت از آن‌ها خبرداریم، دو ماهواره مکعب شکل "تاسواره" را به این قمر ارسال کند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، "تاسواره" معادل فارسی کیوب‌ست(CubeSat) است و به‌نوعی از ماهواره‌های کوچک گفته می‌شود که به‌صورت ماهواره‌ای متشکل از واحدهای مکعب‌شکل در ابعاد 10×10×10 با وزنی حدود 1300 گرم تعریف‌شده‌اند.تاسواره‌ها ماهواره‌هایی هستند متشکل از واحدهای ساختاری مکعبی که بتوان آن‌ها را درون یک خشاب باقابلیت یکپارچه‌سازی با سامانه پرتابگر جانمایی کرد و به‌آسانی در مدار قرارداد.

با تقسیم‌بندی انجام‌گرفته بر اساس وزن، تاسواره‌ها بسته به این‌که از چند واحد تشکیل‌شده باشند جزء پیکوماهواره‌ها یا نانو ماهواره‌ها قرار می‌گیرند. همچنین این ماهواره‌ها معمولاً با ابزاری در ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار قرار داده می‌شوند یا به‌صورت محموله ثانویه در کنار محموله اصلی در پرتاب ماهواره‌های بزرگ‌تر در مدار قرار می‌گیرند.

در دهه اخیر، تاسواره‌ها زمینه‌ساز پیشرفت‌های مهمی در زمینه علوم مختلف مانند فیزیک فضایی و خورشیدی، شاخه‌های زمین‌شناسی و سنجش از راه دور و زیست‌شناسی بوده‌اند.آن‌ها تنها در مدار زمین مفید نیستند. آژانس فضایی اروپا دو تاسواره منتخب موسوم به "لومیو"(Lumio) و "وی‌ام‌ام‌او"(VMMO) را برای مطالعه نیمه‌تاریک ماه انتخاب کرده است.

در این اتفاق فناورانه، ابتدا "لومیو" به قسمت تاریک ماه ارسال خواهد شد تا با نگاه کردن به فلش‌های نور، بمباران شهابی را ثبت کند.در همین حال، "VMMO" به‌طور ثابت "دهانه شکلتون"(Shackleton Crater) واقع در قسمت تاریک ماه و در نزدیکی قطب جنوب این قمر را مطالعه خواهد کرد تا یخ‌آب و دیگر مواد معدنی مفید برای سکونت را پیدا کند.

دهانه شکلتون یک دهانه برخوردی در کره ماه است که در قطب جنوب این کره واقع‌شده است. این دهانه نام خود را از ارنست شکلتون، یکی از کاشفان نام‌آور قاره جنوبگان گرفته است. جنوبگان به قاره‌ای گفته می‌شود که پیرامون قطب جنوب، زمین را در برگرفته است.

فضاپیمای "جوینده ماه"(لونار پراسپکتور) کشف کرده است که مقدار هیدروژن درون این دهانه از مقادیر عادی بالاتر است و این امر ممکن است نشانگر وجود یخ‌آب در آن باشد. تاسواره "VMMO" تشعشعات را نیز اندازه‌گیری می‌کند.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
ساخت دستگاه ردیاب هر نوع ماده جامد یا مایع در ارومیه

برای نخستین بار در جهان دستگاه ردیاب هر نوع ماده جامد یا مایع در ارومیه ساخته شد.


news-image
تولید پلاستیک‌های زیستی با کمک ریزارگانیسم‌های دریایی

پژوهشگران برای مقابله با تولید بیش از حد پلاستیک، قصد دارند با استفاده از ریزارگانیسم‌های دریایی، پلاستیک‌های زیستی تولی ...


news-image
ارائه خدمات تشخیصی کرونا ویروس سرعت گرفت

یکی از اولویت‌های این روزهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فعال کردن پویش ملی مبارزه با کرونا ویروس با هم‌افزایی تو ...