ناباروری در مردان چاق بیشتر است | نخبه ها
خدمات مرکز


ناباروری در مردان چاق بیشتر است
news-image


چاقی یکی از مهم‌ترین معضلات امروز در کل دنیا است. در پژوهشی که نشریه International Journal of Fertility & Sterility متعلق به پژوهشکده رویان از موسسات زیرمجموعه جهاد دانشگاهی منتشر کرده، رابطه بین چاقی و ناباروری در مردان مورد بررسی قرار گرفته است.
سازمان بهداشت جهانی (WHO)، چاقی را شاخص توده بدنی یا BMI بیش از 30 کیلوگرم در مترمربع تعریف کرده است و در مقیاس جهانی نشان داده شده است که چاقی با کاهش کیفیت مایع منی مردان در ارتباط است. بدین‌صورت که چاقی کیفیت مایع منی و فعالیت میتوکندری های اسپرم را کاهش می‌­دهد. این عارضه همچنین باعث افزایش آسیب DNA اسپرم و سقط‌جنین، ایجاد استرس اکسیداتیو در مایع منی، تولید بلاستوسیست های معیوب و یا کاهش فرزندان حاصل از تکنیک‌­های کمک باروری می‌­شود. لذا عملکرد تولیدمثل مردان می­‌تواند به‌طور قابل‌توجهی تحت تأثیر تغییرات هورمونی مربوط به چاقی قرار بگیرد.
در زوج­‌های نابارور، افزایش چربی شکم در مردان معمولا با کاهش غلظت، حرکت و تعداد اسپرم در ارتباط است. لذا به‌منظور بررسی بیشتر این موضوع و در مطالعه‌ای آینده‌­نگر، محققینی از ترکیه پارامترهای مختلف مایع منی شامل غلظت اسپرم، حجم منی و ریخت‌شناسی سلول‌های جنسی در مردان چاق نابارور بررسی کرده و ارتباط این موارد با BMI را مورد ارزیابی قرار داده‌اند
این تحقیق که نتایج آن در مجله بین‌المللی جهاد دانشگاهی، International Journal of Fertility & Sterility منتشرشده، توسط محققینی از بیمارستان آموزشی و تحقیقاتی سلامت زنان زکای تاهیر بوراک آنکارا و دانشگاه آنکارا انجام شده است.

در این مطالعه، 159 مرد نابارور تُرک در سنین بین 22 تا 54 سال مشارکت داشتند. برای انجام پژوهش، تاریخچه پزشکی و ناباروری هر بیمار، ثبت و وزن و قد هر یک از بیماران توسط دستگاه‌های حرفه‌ای و تنظیم‌شده، اندازه­‌گیری شد.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
دستگاه برف تکان درخت با استفاده از ویبراتور

موسی فلاح خورسند عضو موسسه حامی نوابغ جوان با پشتکار موفق به ثبت اختراع خود با عنوان دستگاه برف تکان درخت با استفاده از ...


news-image
برنج طلایی مصرف کنید

سازمان غذا و داروی آمریکا، برنج طلایی را که یکی از دستاوردهای مهندسی ژنتیک برای رفع کمبود ویتامین آ است، تایید کرد.


news-image
ساخت ایمپلنت هوشمند ضد باکتری نانو در مالزی

علیرضا رفیعی راد' از دانشکده مهندسی دانشگاه مالایا (UM) با ارائه نتایج پژوهشی