پرتاپ اشعه لیزر به فضا امکان‌پذیر شد | نخبه ها
خدمات مرکز


پرتاپ اشعه لیزر به فضا امکان‌پذیر شد
news-image


دانشمندان برای اولین بار راهی برای تولید هولوگرام‌های سه‌بعدی شناور در هوا یافته‌اند، که می‌تواند با پرتاب اشعه لیزر به فضا، به خلق صحنه‌های جذاب و زیبا کمک کند. 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هولوگرام‌های سه‌بعدی شناور در فضا، توسط محققان در صنعت لیزر، تولیدشده‌اند که با استفاده از دستگاه خاصی به نام دستگاه نمایش تله اپتیکال نمایش داده می‌شوند که قادر به پرتاب اشعه لیزر به فضا است، همچنین با استفاده از این دستگاه می‌توان تصاویر متنوع و دلخواه کوچکی را به‌صورت سه‌بعدی طراحی کرد و آن‌ها در فضای اطراف به‌طور معلق به نمایش گذاشت،  تصاویر یادشده رنگی هستند و کاملاً طبیعی به نظر می‌رسند.

این تصاویر برخلاف هولوگرام‌های دوبعدی از هر زاویه‌ای به‌خوبی دیده می‌شوند و در عمل مانند اشیایی هستند که با استفاده از چاپگرهای سه‌بعدی تهیه می‌شوند. قابلیت تحرک سریع نیز آن‌ها را جذاب‌تر می‌کند.

دستگاه تولید این هولوگرام‌ها هنوز محدودیت‌هایی دارد و ازجمله تنها قادر به تولید تصاویری بسیار کوچک است، اما محققان می‌گویند در آینده تولید تصاویر سه‌بعدی شناور در فضا در ابعاد بزرگ‌تر ممکن خواهد شد.
بر اساس این گزارش، ستاد توسعه فناوری لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی،  د ر راستای پیشرفت و توسعه و نزدیک شدن به پیشرفت‌های جهانی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشغول به کار است.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
رویه‌نگار لیزری سطوح با دقت 1 میکرومتر طراحی شد

توسط یک شرکت حاضر در نمایشگاه ساخت ایران؛ دستگاه رویه نگار لیزری سطوح ارائه شد، این دستگاه با استفاده از تکنولوژی لیزر م ...


news-image
جمعیت کشور به نواحی ساحلی سوق داده می‌شود

اگر تا دیروز مسئله انتقال جمعیت به کنار دریا یک انتخاب بود، امروز یک اجبار است و در حال حاضر مسئولین کشور از انتقال و اس ...


news-image
تولید قلب تپنده از سلول‌های پیش‌ساز قلبی-عروقی ممکن شد

محققان پژوهشگاه رویان موفق به تولید قلب تپنده از سلول‌های پیش‌ساز قلبی-عروقی بر بستر قلب سلول‌زدایی شده موش صحرایی شدند.