پرتاپ اشعه لیزر به فضا امکان‌پذیر شد | نخبه ها
خدمات مرکز


پرتاپ اشعه لیزر به فضا امکان‌پذیر شد
news-image


دانشمندان برای اولین بار راهی برای تولید هولوگرام‌های سه‌بعدی شناور در هوا یافته‌اند، که می‌تواند با پرتاب اشعه لیزر به فضا، به خلق صحنه‌های جذاب و زیبا کمک کند. 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هولوگرام‌های سه‌بعدی شناور در فضا، توسط محققان در صنعت لیزر، تولیدشده‌اند که با استفاده از دستگاه خاصی به نام دستگاه نمایش تله اپتیکال نمایش داده می‌شوند که قادر به پرتاب اشعه لیزر به فضا است، همچنین با استفاده از این دستگاه می‌توان تصاویر متنوع و دلخواه کوچکی را به‌صورت سه‌بعدی طراحی کرد و آن‌ها در فضای اطراف به‌طور معلق به نمایش گذاشت،  تصاویر یادشده رنگی هستند و کاملاً طبیعی به نظر می‌رسند.

این تصاویر برخلاف هولوگرام‌های دوبعدی از هر زاویه‌ای به‌خوبی دیده می‌شوند و در عمل مانند اشیایی هستند که با استفاده از چاپگرهای سه‌بعدی تهیه می‌شوند. قابلیت تحرک سریع نیز آن‌ها را جذاب‌تر می‌کند.

دستگاه تولید این هولوگرام‌ها هنوز محدودیت‌هایی دارد و ازجمله تنها قادر به تولید تصاویری بسیار کوچک است، اما محققان می‌گویند در آینده تولید تصاویر سه‌بعدی شناور در فضا در ابعاد بزرگ‌تر ممکن خواهد شد.
بر اساس این گزارش، ستاد توسعه فناوری لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی،  د ر راستای پیشرفت و توسعه و نزدیک شدن به پیشرفت‌های جهانی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشغول به کار است.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
نشست آشنایی با بسته حمایتی بیمه ایران از شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار می‌شود

با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ نشست آشنایی با بسته حمایتی بیمه بازرگانی از شرکت‌های دانش‌بنیان با حضور کارش ...


news-image
برگزاری مراسم سالروز بزرگداشت شیخ بهایی

مراسم سالروز بزرگداشت شیخ بهایی و روز معمار با حضور مسؤولان استانی در سنندج برگزار شد.


news-image
مسابقات ایده بازار دریایی با محوریت سواحل مکران برگزار شد

با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریای معاونت علمی، مسابقات ایده بازار دریایی