راه‌اندازی سی انجمن علمی مغز و شناخت در مراکز دانشگاهی کشور | نخبه ها
خدمات مرکز


راه‌اندازی سی انجمن علمی مغز و شناخت در مراکز دانشگاهی کشور
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمد تقی جغتایی مشاور ارشد ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی درباره برگزاری "هفته آگاهی از مغز" اظهار کرد: در این هفته تلاش می شود تا با استفاده از تمامی راه ها و بهره گیری از ظرفیت ها و امکانات، سطح دانش و اطلاعات ازتوانایی های مغز و نیز راه های جلوگیری ازکاهش توانایی های مغزدر بین اقشار مختلف مردم درجامعه افزایش یابد.

جغتایی ادامه داد: ارتقای بهداشت مغز و توانمند سازی آن، یک نیاز اساسی در میان عموم افراد درجامعه است و ستاد علوم شناختی معاونت علمی می کوشد تا با همکاری سایر نهادها، مراکز علمی، تحقیقاتی و نهاد های مردمی میزان آگاهی افراد جامعه از ساختارها و عملکرد مغز بیشتر شود تا بتوان زمینه برای شناسایی راه های پیشگیری و درمان اختلالات مغزی بطورگسترده ای فراهم شود.

مشاورارشد ستاد علوم شناختی معاونت علمی با اشاره به اینکه آشنایی افراد جامعه با مغز و کارکردهای آن سبب توانمند سازی مغز و افزایش تلاش های برای جلوگیری ازکاهش توانایی های مغز خواهد شد، گفت: "آلزایمر"، "فراموشی"، "ام اس "، "پارکینسون" و اختلالات تکاملی از جمله بیماری های ناشی ازاختلالات درسیستم عصبی مغز است که می توان با توانمند سازی مغز، راه های پیشگیری ازکاهش قدرت مغز را جستجو و در نتیجه به درمان و معالجه این بیماری ها در جامعه کمک کرد.

وی با تاکید براینکه توسعه علوم مغز و شناخت در کشور گامی مثبت برای حل مشکلات و مقابله با اختلالات و نارسایی ها در شبکه مغزی محسوب می شود ،تصریح کرد: در این راستا ،تاسیس انجمن های علمی مغز و شناخت در دانشگاه های کشور در دستور کار قرار گرفته و تاکنون 30 انجمن علمی مغز و شناخت در مراکز دانشگاهی ایجاد و فعال شده است.

وی گفت: برای گسترش و تقویت دانش مغز و شناخت در نظر است تعداد انجمن های علمی مغز و شناخت در مراکز و موسسات آموزش عالی به پنجاه انجمن علمی افزایش یابد.

به گفته دکتر جغتایی به موازات این اقدام، برگزاری نشست ها و سمینارهای علمی مرتبط با دانش مغز و شناخت در مدارس و دانشگاه ها و مراکز فرهنگی نیزاز دیگر تلاش ها برای بالابردن سطح آگاهی از ساختارها و کارکردهای مغز و مقابله با بروز اختلالات در شبکه مغزی است.

منبع خبر:بنیاد ملی نخبگان

خبر های دیگر
news-image
اپراتورهای ماهواره‌ای دنیا به دنبال جذب مشتریان نظامی

صنعت مخابرات ماهواره‌ای در سال‌های اخیر بر روی ماهواره‌های پربازده


news-image
در نهمین جشنواره جهادگران علم و فناوری گیلان مطرح شد

رتبه ۴۵ ایران در شاخص جهانی دستیابی به فناوری


news-image
فضانوردان در معرض تب فضایی

پژوهشگران آلمانی در تحقیقات خود دریافته اند، فضانوردان زمانی که در معرض شرایط بی وزنی قرار می گیرند