افزایش زمان ماندگاری گوشت قرمز با بسته بندی‌های بیونانوکامپوزیت | نخبه ها
خدمات مرکز


افزایش زمان ماندگاری گوشت قرمز با بسته بندی‌های بیونانوکامپوزیت
news-image


پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تبریز موفق شده‌اند نانوکامپوزیتی طراحی کنند که بتواند به عنوان بسته‌بندی‌ فعال و به منظور افزایش زمان ماندگاری گوشت قرمز به‌کار گرفته شود.
امروزه مواد مورد استفاده در بسته‌بندی‌های معمولی و رایج مواد غذایی، عمدتاً مواد سنتزی و مشتق شده از فراورده‌های نفتی هستند. این مواد علاوه بر آلودگی‌های زیست محیطی، ممکن است سلامتی انسان را نیز به خطر اندازند. به همین دلیل در سال‌های اخیر استفاده از نانوکامپوزیت‌ها در صنعت بسته‌بندی‌ مواد غذایی، توجه بسیاری از محققین را به خود جلب کرده است.
محمود علیزاده ثانی پژوهشگر رشته علوم و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در تبین اهداف این مطالعه‌ گفت: مهمترین هدف افزایش زمان ماندگاری گوشت قرمز طی نگهداری در یخچال، به کمک نانوکامپوزیت ضدمیکروبی بود. بدین منظور بسته بندیی تحت عنوان بسته بندی‌های خوراکی بیو نانوکامپوزیت (بسته بندی ترکیب شده از چند ماده) از مواد کاملاً طبیعی و زیستی؛ همانند پروتئین آب پنیر، نانوفیبر سلولز، نانوذرات دی اکسید تیتانیوم و اسانس رزماری طراحی شده است.
علیزاده ثانی در خصوص ویژگی‌های بررسی شده برای بسته‌بندی‌ طراحی شده، افزود: در این طرح خواص بسته‌بندی‌ طراحی شده با استفاده از آزمون‌های مختلف از جمله نفوذپذیری در برابر بخار آب و رطوبت (WVP), تعیین میزان حلالیت و درصد جذب رطوبت بسته‌بندی‌های خوراکی، آزمون کشش سنج برای بررسی خواص کششی و مقاومت بسته بندی (TS-YM-EB)، آزمون پراش پرتو ایکس (XRD)،آزمون طیف سنجی مادون قرمز فوریه (FTIR)، استفاده از تصاویر میکروسکوپی الکترونی (SEM) و همچنین خواص ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی آن بررسی شده است. همچنین با کاربرد این بسته‌بندی‌ روی گوشت قرمز و استفاده از آزمون‌های میکروبی، شیمیایی و حسی انجام شده، اثرات مهم آن در افزایش زمان ماندگاری محصول تأیید شده است.
بر اساس نتایج به‌دست آمده از آزمون‌های صورت گرفته، بسته‌بندی‌ تولید شده در برابر بخار آب و سایر گازها ویژگی نفوذناپذیری بسیار خوبی از خود نشان داده است. از طرفی کاربرد نانوذرات و نانوفیبرسلولز باعث افزایش مقاومت بسته بندی در برابر کشش و پارگی و کاهش میزان نفوذپذیری در برابر بخار آب شده است. نتایج آزمون‌های میکروبی و شیمیایی و حسی نیز نشان داده‌اند که گوشت محافظت شده در این بسته‌بندی‌ زیستی قابلیت نگهداری به مدت 13-15 روز را دارد، در حالی که گوشت نگهداری شده در بسته بندی معمولی فقط برای 4-5 روز از کیفیت خوبی برخوردار است.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
کشف شکاف امنیتی در مخزن حاوی ۲۶ میلیون پیامک

یک محقق امنیتی شکاف امنیتی در یک مخزن حاوی ۲۶ میلیون پیامک کشف کرده که حاوی اطلاعات بازیابی پسورد و کدهای احراز هویت است ...


news-image
تسهیلات تجاری‌سازی دوازده طرح از سراسر کشور ارزیابی شد

طرح‌هایی از حوزه‌های مختلف فناوری، به‌منظور اختصاص تسهیلات تجاری‌سازی به ارزش بیش از 7 میلیارد ریال، طی سال 1396 توسط مر ...


news-image
کارگاه بین‌المللی تحریک الکتریکی مغز و کاربردهای آن برگزار می‌شود

آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز، کارگاه بین‌المللی "آشنایی با روش‌های تحریک الکتریکی و کاربرد بالینی، پژوهشی و مطالعات شنا ...