سوزني براي تزريق هدفمند دارو به مغز | نخبه ها
خدمات مرکز


سوزني براي تزريق هدفمند دارو به مغز
news-image


دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) موفق به توسعه سوزن فوق نازکی شده اند که قادر به انتقال دوزهای کم دارو به بخش های خاصی از مغز به اندازه یک میلی متر مکعب است.
در زمان درمان اختلالات قسمت های خاص مغز، یکی از اصلی ترین مشکلات با مصرف داروهای خوراکی یا تزریق داخل وریدی این است که داروها بر کل مغز اثر می گذارند و بطور بالقوه، با عوارض جانبی همراه است.

محققان MIT با هدف انتقال دارو به بخش های خاص مغز، سوزن فوق نازک MiNDS (سیستم تحویل داروی عصبی مینیاتوری شده) را توسعه داده اند. این دستگاه شامل چندین لوله (کانال) به قطر حدود 30 میکرومتر بوده و قادر به انتقال انواع مختلف دارو است.   

در تست های آزمایشگاهی، کانال ها به پمپ های کوچکی وصل شدند که می توانستند زیر پوست کاشته شوند. از یک کانال برای انتقال دارویی موسوم به ماسکیمول (muscimol) به منطقه substantia nigra مغز موش استفاده شد. طبق انتظار، علائم شبه پارکینسون در موش ها مشاهده شد. زمانی که از کانال دیگر برای انتقال یک دوز محلول سالین (saline) استفاده شد، اثر ماسکیمول از بین رفت.

کانال ها می توانند به شکل فیبر نوری برای درمان اختلالات عصبی با نور یا الکترودها پس از دارو درمانی مورد استفاده قرار بگیرند.

به گفته محققان، مغز ساختار بسیار پیچیده ای است؛ از همین رو، روش های دقیق برای دارورسانی هدفمند به سلول های خاص می توانند عوارض جانبی را به شکل قابل توجهی کاهش دهند.

منبع خبر:سیناپرس





خبر های دیگر
news-image
تخفیف 50 درصدی شرکت‌های خلاق برای حضور در نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال

با برپایی پاویون «ایران ساخت»در دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال از حضور شرکت‌های خلاق در این رویداد با ت ...


news-image
پماد ترمیم زخم با ویژگی آنتی باکتریال

عرفان رجبی هرسینی عضو موسسه حامی نوابغ جوان در زمینه درمان زخم موفق به ساخت و اختراع پماد ترمیم زخم با ویژگی آنتی باکتری ...


news-image
کنترل چاقی به کمک سلول‌های بنیادی

یک نظریه مرتبط با چاقی نشان می‌دهد که وقتی بدن توانایی تولید چربی قهوه‌ای سالم را از دست می‌دهد، سلول‌های چربی سفید ناسا ...